Pomnikowe platany w zabytkowym parku w Chełmcu.

Chełmiec to duża wieś w gminie Męcinka, położona przy drodze 365 Stara Kraśnica – Jawor (6 km od centrum Jawora). Leży na linii Sudeckiego Uskoku Brzeżnego oraz na środku Szlaku Cysterskiego między Lubiążem a Krzeszowem (o czym dowiedziałem się na miejscu).

Po drugiej stronie ulicy znajduje się zabytkowy park ze stawem i placem zabaw dla dzieci, przylegający do nieistniejącego obecnie pałacu.

GPS N 51°02′31.48″ , E 16°06′40.38″

W starodrzewiu parkowym największą uwagę zwracają pomnikowe okazy platana klonolistnego.

Platan klonolistny jest prawdopodobnie mieszańcem platana wschodniego i platana zachodniego, jest bardziej odporny na mróz niż gatunki rodzicielskie. Liście ma dłoniaste, 5 – klapowe, podobne do liści klonu, o długości 20 cm.Kuliste owocostany dojrzewają na przełomie września i października; zwykle wiszą do końca zimy, rozpadając się, uwalniają owłosione orzeszki.

 Platan tworzy masywny, zwykle nisko rozgałęziony pień, z charakterystycznie łuszczącą się dużymi płatami korą. Najgrubszy platan w Polsce mierzy w obwodzie 10.7 metra          (Platan ” Olbrzym ” – Chojna). W parku w Chełmcu rośnie 6 okazów, najgrubszy ma w pierśnicy 615 cm.

Ładny okaz o obwodzie ponad 500 cm rośnie przy parkowym stawie.

W sumie w parku rośnie 6 objętych ochroną pomnikową platanów. Pozostałe już nie posiadają tak imponujących rozmiarów, ich obwody mieszczą się w przedziale 400 – 270 cm.

W pobliżu Chełmca, na wzniesieniu Górzec, znajduje się pocysterska kalwaria, o której napiszę w jednym z kolejnych artykułów.