Coś o mnie

Kontakt z administratorem bloga

mareke.jg@interia.pl

  1. Przydatne byłoby dodawanie do opisu lokalizacji GPS obiektu. Można byłoby to świetnie wykorzystywać do planowania wycieczek i byłoby niezłym uzupełnieniem istniejących inwentarzy obiektów chronionych.

    • Nawigację satelitarną posiadam od wiosny 2012 r. i od tamtej pory w przypadku trudnych lokalizacji podaję namiary GPS. Niewykluczone że w przypadku wcześniejszych artykułów, z czasem uzupełnię wpisy o te dane. Z drugiej strony staram się tak opisywać dojście do opisywanych pomników przyrody, by nie było wątpliwości co do ich lokalizacji. Gdyby jednak się pojawiły, piszcie w komentarzach pod konkretnym artykułem lub kontaktujcie się pod podanym wyżej adresem mailowym.

  2. Hej, dziękuję za stronę, którą odkryłem przed wyjazdem z żoną w Polskę. Dzięki Twoim wpisom spędziliśmy ciekawie wolny czas. Zaczęliśmy od zamku w Gołańczy, później były dęby w Zagajach, w Toporowie, dąb spleciony z sosną, niespodziewanie pałac w Żarach, dąb Chrobry w Piotrowicach, radiostacja Rudiger, zbiornik retencyjny Słup, lipa w Legnickim Polu, Janowice z topolą białą, Dzierżkowice z sosną czarną, trwałe ruiny i dąb w Żmigrodzie(po drodze niespodziewanie natknęliśmy się na wspaniały Klasztor Cystersów w Lubiążu!), lipa i zamek Grodno(polecam), lipa na cmentarzu w Unisławiu Śląskim, czerwona skała k. Chełmska, maczuga w Gorzeszowie i pobliskie Głazy Krasnoludków, kolorowe jeziorka k Wieściszowic, park w Staniszowie i wierzba biała w Jeleniej Górze, Organy Wielisławskie, buk w okolicy Wolbromowa, zamek Czocha i wreszcie cis w Henrykowie Lubańskim. Było super!
    Pozdrawiam

  3. Witam. niedaleko Świdnicy, w Modliszowie przy kościele trafiłem na wspaniały okaz dębu – niestety, nie trafiłem na żaden jego ślad jako pomnika przyrody. A jest się czym zachwycić – rośnie samotnie, jest rozłożysty i potężny niestety nie miałem czym go zmierzyć, ale zrobiłem zdjęcia. Czy mogę Cię nimi zainteresować? Szkoda, żeby taki okaz był pozbawiony opieki.

    • Byłem w Modliszowie i również zachwycałem się tym dębem. Niestety nie figuruje on w rejestrze dolnośląskich pomników przyrody (pomnikiem przyrody jest buk rosnący w pobliskich lasach). Jako mieszkaniec świdnickiej gminy masz prawo do wnioskować o ustanowienie ochrony pomnikowej tego okazu (w przeciwieństwie do mnie, mieszkam w innej gminie). Wzór takiego wniosku można odnaleźć w sieci. Życzę powodzenia.

  4. Dzień dobry, bardzo podoba mi się tematyka bloga. Jednocześnie chciałbym zachęcić do odwiedzenia nadleśnictwa Sulechów. Na terenie tego nadleśnictwa znajduje się kilka naprawdę interesujących drzew, a w tym między innymi dwie najgrubsze sosny w Polsce (Waligóra oraz Rzepicha) oraz najgrubsza wierzba w Polsce (Rokita). Pozdrawiam

    • Byłem już w okolicach Sulechowa, z tego wyjazdu powstały artykuły o sośnie Waligórze, morwie w centrum miasta oraz głazach narzutowych. Z pewnością jeszcze tam powrócę a zdjęcia i wrażenia opiszę na blogu.

  5. Nie wiem czy znasz największą mofetę w Polsce na granicy Jastrzębiku i Złockiego(powiat nowosądecki, gmina Muszyna, woj.małopolskie) i topolę białą ,,Marynę” we wsi Glinki(powiat otwocki, gmina Karczew, woj.mazowieckie)która ma ok.30m wysokości i ok.630cm obwodu (na wysokości 1,30m)?

  6. Ze względu na dobrą znajomość tematu, chciałabym zadać jedno pytanie dotyczące pomników przyrody. Nie jestem w stanie jasno znaleźć informacji, dlatego myślę, że uzyskam konkretną odpowiedź 🙂
    Czy można bez problemu kupić tabliczkę 'pomnik przyrody’ i przymocować bez żadnych uprawnień, jeśli znajduję się na terenie prywatnym? Czy mogę bezpośrednio kupić tabliczkę i jako właściciel sam zawieść? (drzewo jest wpisane jako pomnik w pewnością)
    Będę wdzięczna za odpowiedź!

    • O tym kto ma obowiązek zawiesić tabliczkę z napisem „Pomnik Przyrody” pisałem już w artykule „Prawo dotyczące pomników przyrody„. Kwestię tą jednoznacznie ustala art.115 ust.2 Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. z późniejszymi zmianami, o brzmieniu:
      „2. Na obrzeżach parku narodowego tablice, o których mowa w ust. 1,
      umieszcza dyrektor parku narodowego, a na obrzeżach lub w pobliżu form ochrony
      przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2–9 – organ sprawujący nadzór nad
      daną formą ochrony przyrody.”
      Czyli tabliczkę „Pomnik Przyrody” zawiesza organ sprawujący nadzór nad pomnikiem przyrody. Najczęściej jest to prezydent, burmistrz, wójt; instytucja lub firma na terenie której znajduje się dany pomnik przyrody, parafia, nadleśnictwo. Rzadko jest to osoba fizyczna. O tym kto sprawuje nadzór nad pomnikiem przyrody można się dowiedzieć z tekstu uchwały powołującej pomnik, albo sprawdzić w rejestrze Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

  7. Zatem jeśli jest to zespół parkowy wpisany do rejestru zabytków to konserwator jako osoba sprawująca nadzór ma prawo do zawieszenia tej tabliczki, zgadza się?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Bardzo mi to pomogło 🙂

  8. W Sulęcinie jest pomnik upamiętniający żołnierzy niemieckich z I wojny światowej, pochodzących z SULĘCINA. To nie jest pomnik przyrody, nigdy nie był! Władze gminy nigdy nie zadbały, bo nieroby i fleje. Był piękny – proszę zobaczyć stare niemieckie zdjęcia. Szanujmy historię innych, by naszej nie deptano!

    • Komentarz o Sulęcinie najlepiej napisać pod artykułem o Sulęcinie, wszystkim wtedy łatwiej… Ten olbrzymi głaz i pięć mniejszych znajdujących się w pobliżu jest pomnikiem przyrody Decyzją nr 133/64 Urzędu Województwa Wrocławskiego z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody głazu narzutowego. To prawda, że kiedyś upamiętniał poległych w I wojnie światowej. Mógłby nadal ich upamiętniać, wystarczy powiesić na nim stosowną tablicę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by autor powyższego komentarza zainicjował zbiórkę pieniędzy na ten cel.

  9. Świetny blog 🙂 już nie raz pomógł mi w pracy, przy sporządzaniu wykazu pomników przyrody dla dolnośląskich nadleśnictw. Może z czasem uda się rozszerzyć tematykę o okazy pomnikowe, które warto byłoby objąć ochroną.
    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz