Szpaler dębów czerwonych k. Mirska.

Dąb czerwony jest drzewem pochodzącym ze wschodniej części Ameryki Północnej. Osiąga 30 m wysokości, przy średnicy pnia do 2 metrów. Nie jest tak długowieczny jak rodzimy dąb szypułkowy – rzadko żyje dłużej niż 300 lat. Liście dębu czerwonego (o długości do 25 cm) podzielone są na liczne klapy

W Europie znany od XVII wieku, często sadzony w parkach jako drzewo dekoracyjne. Ze względu na mniejsze wymagania środowiskowe, szybko rozprzestrzenia się w lasach, wypierając rodzime gatunki dębów.

W rejestrze dolnośląskich pomników przyrody występuje tylko 7 pojedynczych egzemplarzy oraz jeden szpaler 76 dębów czerwonych. Znajduje się on wzdłuż drogi prowadzącej skrajem lasu między Mirskiem a Rębiszowem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do szpaleru można się dostać zielonym szlakiem, biegnącym z Mirska (dzielnica Skarbków) do Proszówki z Zamkiem Gryf lub z Rębiszowa, kierując się zielonym szlakiem rowerowym i za stawami na granicy lasu w lewo.

GPS N 50°58′35.54″ , E 15°24′26.83″ (początek), N 50°58′20.20″ , E 15°25′06.05″ (koniec).

 Drzewa w szpalerze posiadają obwód 135 – 323 cm, szczególnie pięknie prezentują się jesienią, gdy zielone wcześniej liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Poniżej ujęcia robione w odstępie tygodnia.

 

 

 

 

 

 

 

Szczególnie intensywny kolor posiadają liście młodych siewek pod dębami.

Pomnikowy szpaler dębów jest niezwykle fotogeniczny, więc jeszcze kilka jesiennych fotek.

Szkoda że gmina Mirsk, którą chwaliłem w poprzednim artykule za znakomite oznakowanie swoich pomników przyrody, zapomniała o tym uroczym zakątku.

Dodaj komentarz