Pomnikowe drzewa w Sulisławicach (gm. Świdnica, dolnośląskie).

Na drodze Uchwały nr XLVIII/488/2021 Rady Gminy Świdnica z dnia 28 października 2021 r. lista gminnych pomników powiększyła się o 18 obiektów przyrody ożywionej. Ochroną pomnikową objęto drzewa rosnące w Bystrzycy Dolnej i Górnej, Burkatowie, Modliszowie i  w Sulisławicach, które zostaną szerzej opisane w dzisiejszym artykule.

Sulisławice to wieś położona w połowie drogi pomiędzy Świdnicą a Wierzbną, ok. 3,5 km na północ od centrum Świdnicy. Wspomniany wyżej akt prawny powołał do ochrony ustawowej cztery okazy drzew – 2 dęby i 2 wiązy szypułkowe. Pierwszy z dębów rośnie w pobliżu głównej drogi biegnącej po wschodnim krańcu sioła.

GPS N 50°52′40″ , E 16°29′52.7″

Sulisławice - pomnikowy dąb o obwodzie 472 cmpomnikowy dąb o obwodzie 472 cm w SulisławicachSulisławice - pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie 472 cmDrzewo posiada pień o obwodzie 472 cm, który na wysokości ok. 2 metrów rozwidla się na dwa przewodniki. Wysokość okazu 20 metrów, rozpiętość asymetrycznej korony 17 – 10 m.

Sulisławice - pień pomnikowego dębu szypułkowego o obwodzie 472 cmSulisławice - pień pomnikowego dębu o obwodzie 472 cm500 m na zachód od pomnikowego dębu znajduje się zrujnowany późnobarokowy pałac z 1778 r., przebudowany ok. 1900 r. Do budowli przylega niewielki park o powierzchni 1,26 ha ze stawem i rodzimym drzewostanem.

zrujnowany pałac w Sulisławicachruiny pałacu w SulisławicachNa jego obrzeżu rośnie drugi pomnikowy dąb o obwodzie pnia 494 cm, wysoki na 25 metrów.

GPS N 50°52′40″ , E 16°29′32.3″

pomnikowy dąb na tle pałacu w SulisławicachSulisławice - pomnikowy dąb o obwodzie 494 cmSulisławice - pień pomnikowego dębu o obwodzie 494 cmNaprzeciw dębu, za betonowym ogrodzeniem po drugiej stronie drogi, rośnie pomnikowy wiąz szypułkowy o obwodzie 342 cm i wysokości 23 metry.

Sulisławice - pomnikowe wiązySulisławice - pomnikowy wiąz o obwodzie 342 cmSulisławice - pomnikowy wiąz szypułkowy o obwodzie 342 cmSulisławice - pień pomnikowego wiązu o obwodzie 342 cmDrugi pomnikowy wiąz rośnie bliżej zabudowań gospodarczych pałacu (budynek nr 8F), ok. 40 metrów od pierwszego. Obwód okazu wynosi  430 cm, wysokość drzewa 23 metry.

Sulisławice - pomnikowy dąb i wiązSulisławice - pomnikowy wiąz o obwodzie 430 cmSulisławice - pomnikowy wiąz szypułkowy o obwodzie 430 cmSulisławice - pień pomnikowego wiązu o obwodzie 430 cm

Pomnikowy dąb z Modliszowa (gm. Świdnica, dolnośląskie).

Modliszów to wieś położona we wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego, w gminie Świdnica (pow. świdnicki, dolnośląskie). Przez środek miejscowości przebiega ruchliwa szosa nr 379 łącząca Świdnicę z Wałbrzychem. Na poboczu tej drogi, przy głównym skrzyżowaniu we wsi (rondo) stoi unikalny w skali kraju kamienny krzyż pojednania (pokutny) połączony z kapliczką. Na jego trzonie można dojrzeć niewyraźny ryt czekana lub tasaka.

Modliszów - krzyż pojednania z kapliczkąInne zabytki dawnego prawa można podziwiać na kościele św. Bartłomieja z XIV/XV w. W szczyty świątyni umieszczono trzy kamienne krzyże, uznawane przez niektórych badaczy za krzyże pojednania.

kościół w ModliszowieRaczej niesłusznie za kapliczkę pokutną (pozbawioną trzonu) uznawany jest obiekt wmurowany w bramę kościoła, po jej lewej stronie. Sposób wykonania oraz otwory na zawiasy drzwiczek wskazują na gotyckie sakramentarium.

Modliszów - kapliczka w bramie kościołaW sąsiedztwie kościoła rośnie przepiękny okaz dębu szypułkowego. Uchwałą nr XLVIII/488/2021 Rady Gminy Świdnica z dnia 28 października 2021 r. został uznany za pomnik przyrody.

GPS  N 50°47′42″ , E 16°23′20.1″

Modliszów - pomnikowy dąb od północypomnikowy dąb z Modliszowa

Modliszów - pomnikowy dąb latempomnikowy dąb z Modliszowa latemModliszów - pomnikowy dąb od południaDrzewo charakteryzuje się szeroką, parasolowatą i nisko osadzoną koroną o rozpiętości 23 – 26 metrów. Wysokość okazu 25 metrów.

Modliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza latemModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarzaModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza zimą

Pień pomnikowego dębu jest prosty, krótki, o obwodzie 415 cm. Pierwsze konary tego wieloprzewodnikowego drzewa rozgałęziają się już na wysokości ok. 2,2 metra.

Modliszów - pień pomnikowego dębuModliszów - pień pomnikowego dębu latem

Modliszów - pień pomnikowego dębu zimą

Modliszów - pień pomnikowego dębu szypułkowegoPod koroną opisywanego Quercus robur ustawiono ławkę, można na niej przysiąść i czerpać energię z wiekowego dębu.

Modliszów - ławka pod pomnikowym dębem

Modliszów - pomnikowy dąb rosnący obok kościoła