Aleja dębowa w Warlubiu (pow. świecki, kujawsko – pomorskie).

Dla przeciętnego turysty Warlubie (siedziba gminy, pow. świecki, woj. kujawsko – pomorskie) ma niewiele do zaoferowania – zabytków w miejscowości niewiele, a te istniejące są dość przeciętne. Zupełnie inaczej mają się sprawy gdy odwiedzający tę dużą wieś o zabudowie małomiasteczkowej jest miłośnikiem przyrody, a w szczególności sędziwych drzew. To właśnie w okolicach Warlubia rośnie obecnie najstarszy w Polsce dąb szypułkowy o nazwie Jan Kazimierz, a w jego sąsiedztwie cztery inne, kilkusetletnie egzemplarze Quercus robur, wszystkie zostały opisane w artykule z 2015 r. „Bąkowskie Dęby w gminie Warlubie„. W samym Warlubiu do ochrony pomnikowej powołano dwa dęby szypułkowe o obwodach 280 i 446 cm rosnące przy ul. Bąkowskiej 42 (o nich niżej), oraz aleję złożoną głównie z dębów szypułkowych, która będzie głównym tematem dzisiejszego artykułu. Początek alei znajduje się poza terenem zabudowanym przy ul. Bąkowskiej, będącej częścią drogi wojewódzkiej nr 391 w kierunku Rulewa.

GPS N 53°34′51.2″, E 18°37′10.8″

1. Początek alei dębowej w Warlubiu.

Na początku i na końcu pomnikowej alei ustawiono tablice, niewiele one mają wspólnego z ministerialnym wzorem, ale przynajmniej wiadomo co jest chronione.

2. Tablica na początku alei dębowej w Warlubiu.

Aleja jest chroniona w formie pomnika przyrody na mocy Rozporządzenia nr 11/91 Wojewody Bydgoskiego z dnia 1 lipca 1991 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody tworów przyrody na terenie województwa bydgoskiego.

3. Warlubie - początkowy fragment alei dębowej.4. Początkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.5. Aleja dębowa w Warlubiu.6. Pomnikowa aleja dębowa w Warlubiu.7. Warlubie - pomnikowa aleja dębowa.8. Pomnik przyrody - aleja dębowa w Warlubiu.9. Pomnikowa aleja w Warlubiu.10. Pomnikowa aleja dębowa w Warlubiu.

We wspomnianym wyżej akcie prawnym ochroną objęto 37 drzew, w tym: 22 dębów szypułkowych, obwody od 372 do 135 cm, 10 jesionów wyniosłych, o obwodach od 232 do 145 cm, 4 dębów bezszypułkowych o obwodach od 310 do 382 cm, 1 klon zwyczajny o obwodzie 178 cm.

11. Aleja dębowa w Warlubiu.

12. Aleja dębowa w Warlubiu.13. Aleja dębowa w Warlubiu.14. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.15. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.16. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.17. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.18. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.

Uchwałą nr XXIV/136/2016 Rady Gminy Warlubie z dnia 25 października 2016 r. w sprawie zniesienia form ochrony przyrody z trzech drzew pomnikowych w alei przydrożnej przy ulicy Bąkowskiej w miejscowości Warlubie zniesiono ochronę z trzech drzew: dwóch dębów szypułkowych i jednego jesionu wyniosłego. Tym samym aleja obecnie liczy 34 okazy drzew.

19. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.20. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.21. Środkowy fragment alei dębowej w Warlubiu.22. Końcowy fragment alei dębowej w Warlubiu.

Stan zdrowotny poszczególnych drzew w alei jest bardzo zróżnicowany: od okazów zdrowych po egzemplarze zamierające lub martwe. Najzdrowsze i najgrubsze dęby znajdują się na początku alei – tu mają nieograniczony dostęp do wody opadowej – w dalszej, zabudowanej części ulicy Bąkowskiej system korzeniowy przesłonięto kostką chodnikową i asfaltem, zostawiając drzewom tylko wąski pasek zieleni.

23. Końcowy fragment alei dębowej w Warlubiu.

24. Końcowy fragment alei dębowej w Warlubiu.25. Końcowy fragment alei dębowej w Warlubiu.26. Końcowy fragment alei dębowej w Warlubiu.27. Koniec alei dębowej w Warlubiu.

Koniec alei oznaczony tablicą znajduje się tuż za jednostką Straży Pożarnej, ok. 80 m przed skrzyżowaniem z ul. Wiejską.

28. Tablica na końcu alei dębowej w Warlubiu.

Więcej zdjęć alei można zobaczyć na blogu Pawła Lenarta w artykule „Pomnikowa aleja dębowa w Warlubiu„.

Wspomniana wyżej para pomnikowych dębów rośnie na tej samej ulicy co opisana aleja w tym artykule aleja, ale przy samej granicy wsi Warlubie/Bąkowo, na skrzyżowaniu dróg Rulewo – Warlubie – Bąkowski Młyn.

GPS N 53°34′41.3″, E 18°37′02.1″

Para pomnikowych dębów z WarlubiaPara pomnikowych dębów przy ul. Bąkowskiej w WarlubiuWarlubie - pomnikowy dąb o obwodzie 280 cm

Dęby mierzą w obwodzie 280 i 446 cm, wysokość drzew odpowiednio 18 i 22 metry. Status pomników przyrody uzyskały na mocy Rozporządzenia nr 11/91 Wojewody Bydgoskiego z dnia 1 lipca 1991 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody tworów przyrody na terenie województwa bydgoskiego.

pnie pomnikowych dębów z WarlubiaWarlubie - pień pomnikowego dębu o obwodzie 280 cmWarlubie - pień pomnikowego dębu o obwodzie 446 cm

Do niedawna pomnikiem przyrody była ogromna lipa drobnolistna Bona o obwodzie 726 cm i wieku ok. 350 lat rosnąca po przeciwnej stronie stacji kolejowej w Warlubiu, przy ul. Za Koleją. Uchwała nr XXXIX/311/2022 Rady Gminy Warlubie z dnia 26 maja 2022 r. zniosła ochronę pomnikową z tego drzewa. Poniższe zdjęcia były wykonane w październiku 2023 r., dalsze losy tej lipy są mi nieznane.

Pomnikowa lipa Bona z Warlubia

Pomiar obwodu lipy Bona z Warlubia

Dąb im. prof. W. Szafera z Potulic (pow. nakielski, kujawsko – pomorskie).

Dąb im. prof. Władysława Szafera to jedno z najbardziej rozpoznawalnych drzew w Polsce. Kto raz zobaczył ten okaz na żywo, rozpozna go później na każdym zdjęciu. Zanim jednak przystąpię do omówienia sylwetki tego charakterystycznego dębu, poświęcę kilka zdań na temat lokalizacji pomnikowego egzemplarza. Drzewo rośnie na zachodnim krańcu miejscowości Potulice (gm. Nakło nad Notecią, kujawsko – pomorskie), na skraju lasu, po lewej (południowej) stronie drogi z Nakła do Bydgoszczy.

GPS  N 53°07’22.3″ , E 17°40’56.3″

dąb Szafera widziany od strony drogi

Obok dębu ustawiono tablice oraz głaz z przymocowaną do niego tabliczką.

tablica przy dębie im. prof. Szaferagłaz z tablicą przy dębie im. prof. Szafera

Drzewo od 1995 r. nosi imię prof. Władysława Szafera (1886 – 1970) – wybitnego botanika, profesora UJ, dyrektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Był inicjatorem powstania kilku parków narodowych oraz wielu rezerwatów i pomników przyrody.

Potulice - dąb im. prof. W. Szaferadąb im. Szafera z Potulicdąb Szafera z Potulic

Dąb im. Władysława Szafera posiada unikalny pokrój – od krótkiego pnia na wysokości 3 – 4 metrów nad ziemią odchodzą potężne konary, które na długości kilkunastu metrów rosną niemal równolegle do powierzchni terenu.

dąb Szafera widziany od wschodudąb im. prof. W. Szafera z Potulic

Do podtrzymania masywnych konarów użyto kilku podpór – nie widać ich na starszych zdjęciach, więc musiały zostać ustawione przed kilkoma laty.

podpory ogromnych konarów dębu Szaferapodpora konara dębu im. prof. W. Szaferapodpory konarów dębu im. prof. Szaferapodpora konara dębu im. prof. Szafera

Bohater dzisiejszego artykułu został pomnikiem przyrody 15.02.1955 r. na mocy Komunikatu Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w sprawie uznania za pomniki przyrody. Aktualny akt prawny utrzymujący ochronę pomnikową dębu to Uchwała nr XLIV/940/2021 Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią z dnia 23 grudnia 2021 r. w sprawie pomników przyrody na terenie gminy Nakło nad Notecią.

tabliczka na pniu dębu im. prof. W. Szafera

Obwód pomnikowego giganta zmierzony w październiku 2023 r. dał wynik 761 cm, wysokość okazu to 35 metrów, szacunkowy wiek to ok. 400 lat. Informację umieszczoną na głazie pod koroną opisywanego drzewa o jego 900 – letniej metryce można włożyć między bajki – tak starych dębów w Polsce po prostu nie ma.

pomiar obwodu dębu im. Szaferapomiar obwodu dębu im. prof. Szafera

Warto również zwrócić uwagę na ciekawie ukształtowany odziomek przypominający nogę słonia. Wrażenia potęgują dodatkowo masywne napływy korzeniowe.

Potulice - pień dębu im. prof. W. Szaferapień dębu im. prof. Szafera

Dąb Szafera  w odległej i najbliższej przeszłości przechodził wielokrotnie zabiegi pielęgnacyjne – uschnięte konary zostały obcięte, dziuple zaplombowano betonem (to pewnie dawno temu, obecnie takich zabiegów się nie praktykuje), podparto ogromne konary.

pień dębu im. prof. W. Szaferabetonowa plomba na pniu dębu im. prof. SzaferaBardzo niepokojące są rosnące na dębie owocniki żółciaka siarkowego, ten groźny grzyb chorobotwórczy powoduje intensywną brunatną zgniliznę drewna.

owocniki żółciaka siarkowego na dębie im. Szaferaowocnik żółciaka siarkowego na dębie Szafera

Imię prof. Władysława Szafera nosi również potężna, pomnikowa lipa z Broniszowa (gmina Wielopole Skrzyńskie, podkarpackie). Więcej informacji w artykule „Pomnikowa lipa z Broniszowa„.