Park Różaneczników w Polanicy – Zdroju (pow. kłodzki, dolnośląskie).

Park Różaneczników w Polanicy – Zdroju położony jest w północnej, najstarszej części Parku Zdrojowego, u zbiegu ulic: Cichej i Ogrodowej. W ocienionej dolince przez którą przepływa niewielki ciek wodny, na obszarze 0,4 ha rośnie ok. 500 sztuk różaneczników. To unikalne skupisko krzewów od sierpnia 2008 r. chronione jest jako pomnik przyrody ożywionej.

fragment tablicy w Parku Zdrojowym w Polanicy-Zdrojuoznakowane tablicą pomnikowe skupisko różaneczników w Polanicy-Zdrojutablica w Parku Różaneczników

Poza sezonem wegetacyjnym skupisko różaneczników stanowi wyróżniającą się oazę zieleni w Parku Zdrojowym.

pomnikowe różaneczniki na początku majaPark Różaneczników wczesną wiosnąPolanica-Zdrój - różaneczniki na początku majaPark Różaneczników na początku maja

Prawdziwy spektakl barw i zapachów zaczyna się z końcem maja i trwa przez kilka tygodni. Kwitnące wtedy rododendrony mienią się różnokolorowymi kwiatami: od białych – poprzez odcienie różowego – do czerwieni i fioletu. Szeroką paletę barw uzupełniają kwitnące w tym samym czasie azalie.

rododendrony z Polanicy-Zdrojuskrzyżowanie alejek w Parku Różanecznikówalejka przy Fontannie Dzbanów w Polanicy-Zdrojurododendrony w Polanicy-Zdrojupomnikowe skupienie różaneczników w Polanicy-Zdrojuróżaneczniki w Polanicy-Zdroju na początku kwitnieniaPolanica-Zdrój - pomnikowe skupisko krzewów różanecznikapomnikowe różaneczniki w Polanicy-ZdrojuPolanica-Zdrój - Park Różanecznikówkwitnący krzew różanecznikaPark Różaneczników w Polanicy-Zdrojualejka w Parku Różanecznikówkwitnące różaneczniki z Polanicy-Zdrojufioletowe kwiaty różanecznikaróżowe kwiaty różanecznikazbliżenie kwiatów różanecznikakwiaty różanecznikabiałe kwiaty różanecznika

Przy jednej z urokliwych alejek odnajdziemy parę sporych wielkości dzbanów, stanowiących osobliwą fontannę.

Fontanna Dzbanków w Polanicy-Zdroju

Park Różaneczników można podziwiać również z platformy widokowej, z której spływa cienkimi strumieniami woda.

platforma widokowa w Parku Różaneczników

Przy pomnikowej skupinie różaneczników rośnie jedno z wielu pomnikowych drzew Parku Zdrojowego – jesion wyniosły o obwodzie 353 cm, więcej o nim w następnym artykule.

pomnikowy jesion na skraju Parku Różaneczników

Grupa polanickich różaneczników to jedyne na Dolnym Śląsku stanowisko chronionych w formie pomnika przyrody rododendronów i azalii i jedno z niewielu w tym województwie miejsc z pomnikowymi krzewami. Pozostałe to m.in. krzewiaste formy cisa pospolitego oraz znajdujące się w gminie Legnickie Pole głogi i szakłaki.

Pomnikowe dęby ze wsi Zakrzewo (gm. Prusice, dolnośląskie).

Zakrzewo to niewielka wieś położona w Kotlinie Żmigrodzkiej, ok. 12 km na południowy – zachód od Prusic. Miejscowość nie posiada zabytkowych budowli; przed II wojną światową znajdował się tu zespół dworski z XIX w., po 1945 r. został zniszczony i w późniejszym czasie rozebrany. W części folwarcznej ulokował się PGR, po jego upadku w latach 90 – tych XX w. budynki zostały rozebrane a pozostałe niszczeją. W szczątkowej formie zachował się również park podworski, zlokalizowany w północnej części wsi, przy granicy z Raszowicami Z pierwotnego drzewostanu pozostało raptem kilka drzew, niemniej dwa z nich powołano do ochrony pomnikowej. Obydwa okazy to dęby szypułkowe, które różnią się od siebie krańcowo pokrojem.

Zakrzewo - północny skraj wsi z pomnikowymi dębami

Zakrzewo - pomnikowe dęby na skraju wsi

pomnikowe dęby we wsi Zakrzewo

Grubszy okaz posiada typową dla dębu sylwetkę – z potężnego pnia na wysokości ok. 10 metrów wyrastają grube konary, tworzące rozłożystą koronę.

pomnikowy dąb o obwodzie 620 cm w ZakrzewieZakrzewo - pomnikowy dąb o obwodzie 620 cm

Opisywany dąb posiada wyjątkowo dziuplasty pień ze śladami podpalenia, ubytek jest na tyle rozległy, że można się zastanawiać dlaczego to drzewo jeszcze stoi. Obwód pnia wynosi 620 cm, wysokość drzewa 22 metry.

Zakrzewo - potężny ubytek w pniu pomnikowego dębuZakrzewo - uszkodzony pień pomnikowego dębu

Zakrzewo - pień pomnikowego dębu o obwodzie 620 cm

Zupełnie inny pokrój posiada drugi pomnikowy dąb, jest on charakterystyczny dla odmiany kolumnowej, stożkowej  (łac. Fastigiata). Piramidalna, nisko osadzona korona składa się z poskręcanych gałęzi i konarów skierowanych ku górze.

Zakrzewo - pomnikowy dąb w odm. kolumnowejZakrzewo - pomnikowy dąb w odmianie kolumnowej

Obwód pnia wynosi 290 cm, wysokość drzewa to 19 metrów.

Zakrzewo - pień pomnikowego dębu w odm. kolumnowej