Pomnikowe dęby ze wsi Zakrzewo (gm. Prusice, dolnośląskie).

Zakrzewo to niewielka wieś położona w Kotlinie Żmigrodzkiej, ok. 12 km na południowy – zachód od Prusic. Miejscowość nie posiada zabytkowych budowli; przed II wojną światową znajdował się tu zespół dworski z XIX w., po 1945 r. został zniszczony i w późniejszym czasie rozebrany. W części folwarcznej ulokował się PGR, po jego upadku w latach 90 – tych XX w. budynki zostały rozebrane a pozostałe niszczeją. W szczątkowej formie zachował się również park podworski, zlokalizowany w północnej części wsi, przy granicy z Raszowicami Z pierwotnego drzewostanu pozostało raptem kilka drzew, niemniej dwa z nich powołano do ochrony pomnikowej. Obydwa okazy to dęby szypułkowe, które różnią się od siebie krańcowo pokrojem.

Zakrzewo - północny skraj wsi z pomnikowymi dębami

Zakrzewo - pomnikowe dęby na skraju wsi

pomnikowe dęby we wsi Zakrzewo

Grubszy okaz posiada typową dla dębu sylwetkę – z potężnego pnia na wysokości ok. 10 metrów wyrastają grube konary, tworzące rozłożystą koronę.

pomnikowy dąb o obwodzie 620 cm w ZakrzewieZakrzewo - pomnikowy dąb o obwodzie 620 cm

Opisywany dąb posiada wyjątkowo dziuplasty pień ze śladami podpalenia, ubytek jest na tyle rozległy, że można się zastanawiać dlaczego to drzewo jeszcze stoi. Obwód pnia wynosi 620 cm, wysokość drzewa 22 metry.

Zakrzewo - potężny ubytek w pniu pomnikowego dębuZakrzewo - uszkodzony pień pomnikowego dębu

Zakrzewo - pień pomnikowego dębu o obwodzie 620 cm

Zupełnie inny pokrój posiada drugi pomnikowy dąb, jest on charakterystyczny dla odmiany kolumnowej, stożkowej  (łac. Fastigiata). Piramidalna, nisko osadzona korona składa się z poskręcanych gałęzi i konarów skierowanych ku górze.

Zakrzewo - pomnikowy dąb w odm. kolumnowejZakrzewo - pomnikowy dąb w odmianie kolumnowej

Obwód pnia wynosi 290 cm, wysokość drzewa to 19 metrów.

Zakrzewo - pień pomnikowego dębu w odm. kolumnowej

Dodaj komentarz