Krzywy Las k. Gryfina.

Kilka kilometrów od Gryfina ( woj. zachodniopomorskie ), w miejscowości Nowe Czarnowo, znajduje się unikalny pomnik przyrody – Krzywy Las. Nie jest łatwo do niego trafić. Należy odnaleźć drogę z Gryfina do Elektrowni Dolna Odra ( ulica Łużycka w Gryfinie ), równoległą do krajowej 31. Po kilku kilometrach, po prawej stronie szosy, ujrzymy stojący na skraju lasu blok mieszkalny i potężne rury ciepłownicze.

Zostawiamy tu auto i dalej idziemy pieszo. Do Krzywego Lasu doprowadzi nas czerwony szlak i drogowskazy na drzewach.

Na powierzchni 0.3 ha rośnie ponad 100 nietypowo wygiętych sosen.

Istnieje kilka teorii tłumaczących kształt pni tych sosen, najsensowniejsze wydaje się celowe działanie człowieka, by uzyskać gotowy, wygięty materiał w meblarstwie lub bednarstwie.

Ciekawostką jest fakt, że rosnące w pobliżu sosny są prawidłowo uformowane.

Nawet jeśli zagadka Krzywego Lasu nigdy nie zostanie rozwiązana, warto do niego pojechać. Jest to wyjątkowo urokliwy i fotogeniczny pomnik przyrody.

 

Platan ” Olbrzym ” – Chojna.

Chojna jest niewielkim, ale uroczym miastem w woj. zachodniopomorskim (powiat gryfiński). Posiada wiele zabytków, z których do najcenniejszych można zaliczyć : Kościół NMP z XV w., wspaniały gotycki ratusz oraz mury miejskie z zachowanymi bramami : Barnkowską i Świecką.

Chojna może się również pochwalić najokazalszym i najstarszym w Polsce platanem klonolistnym o nazwie „Olbrzym”. Drzewo rośnie nad rzeką Rurzycą, u zbiegu ulic Bałtyckiej, Wojska Polskiego i M.Skłodowskiej – Curie. Dojście z centrum miasta zajmuje tylko kilka minut, kierujemy się ustawionymi drogowskazami.

Pień tego pomnikowego drzewa osiągnął aż 1078 cm obwodu (na wys. 130 cm), wysokość okazu 33 metry. Wiek oszacowano na ok. 296 lat.

W listopadzie 2011 r. platan przeszedł prace pielęgnacyjne i zabezpieczające, a w 2012 r. został zgłoszony do konkursu na Drzewo Roku.

10 km od Chojny rośnie najstarszy w Polsce okaz mamutowca olbrzymiego. Więcej w artykule „Pomnikowy mamutowiec olbrzymi w Brwicach (gm. Chojna)„.