Pomnikowy dąb z Modliszowa (gm. Świdnica, dolnośląskie).

Modliszów to wieś położona we wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego, w gminie Świdnica (pow. świdnicki, dolnośląskie). Przez środek miejscowości przebiega ruchliwa szosa nr 379 łącząca Świdnicę z Wałbrzychem. Na poboczu tej drogi, przy głównym skrzyżowaniu we wsi (rondo) stoi unikalny w skali kraju kamienny krzyż pojednania (pokutny) połączony z kapliczką. Na jego trzonie można dojrzeć niewyraźny ryt czekana lub tasaka.

Modliszów - krzyż pojednania z kapliczkąInne zabytki dawnego prawa można podziwiać na kościele św. Bartłomieja z XIV/XV w. W szczyty świątyni umieszczono trzy kamienne krzyże, uznawane przez niektórych badaczy za krzyże pojednania.

kościół w ModliszowieRaczej niesłusznie za kapliczkę pokutną (pozbawioną trzonu) uznawany jest obiekt wmurowany w bramę kościoła, po jej lewej stronie. Sposób wykonania oraz otwory na zawiasy drzwiczek wskazują na gotyckie sakramentarium.

Modliszów - kapliczka w bramie kościołaW sąsiedztwie kościoła rośnie przepiękny okaz dębu szypułkowego. Uchwałą nr XLVIII/488/2021 Rady Gminy Świdnica z dnia 28 października 2021 r. został uznany za pomnik przyrody.

GPS  N 50°47′42″ , E 16°23′20.1″

Modliszów - pomnikowy dąb od północypomnikowy dąb z Modliszowa

Modliszów - pomnikowy dąb latempomnikowy dąb z Modliszowa latemModliszów - pomnikowy dąb od południaDrzewo charakteryzuje się szeroką, parasolowatą i nisko osadzoną koroną o rozpiętości 23 – 26 metrów. Wysokość okazu 25 metrów.

Modliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza latemModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarzaModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza zimą

Pień pomnikowego dębu jest prosty, krótki, o obwodzie 415 cm. Pierwsze konary tego wieloprzewodnikowego drzewa rozgałęziają się już na wysokości ok. 2,2 metra.

Modliszów - pień pomnikowego dębuModliszów - pień pomnikowego dębu latem

Modliszów - pień pomnikowego dębu zimą

Modliszów - pień pomnikowego dębu szypułkowegoPod koroną opisywanego Quercus robur ustawiono ławkę, można na niej przysiąść i czerpać energię z wiekowego dębu.

Modliszów - ławka pod pomnikowym dębem

Modliszów - pomnikowy dąb rosnący obok kościoła

„Tańczący Bór” w Zielonej Górze (lubuskie).

Gdy ponad 10 lat temu odwiedzałem „Krzywy Las” k. Gryfina myślałem, że to jedyne takie, niepowtarzalne miejsce w Polsce. Z upływem lat poznawałem i opisywałem na blogu inne chronione w formie pomnika przyrody fragmenty leśne z wykrzywionymi i poskręcanymi sosnami: „Tańczące Sosny” w gminie Bojadła, „Sosnowe Wywijasy” w gminie Nowogród Bobrzański, „Kandelabry” w gminie Brody oraz „Leśne Kandelabry” w Nadleśnictwie Krzystkowice. Wiosną 2022 r. do tej grupy powierzchniowych pomników przyrody dołączył kolejny drzewostan sosnowy, któremu w uchwale nadano nazwę „Tańczący Bór”. Stanowisko zlokalizowane jest w Zielonej Górze, na terenie leśnym przylegającym od południa do drogi nr 32 (Trasa Północna), w pobliżu zjazdu z drogi ekspresowej S3.

GPS  N 51°57′21″ , E 15°32′24″

Tańczący Bór - mapa lokalizacyjna

Przedmiotem ochrony został objęty drzewostan o powierzchni 4.93 ha, porośnięty sosnami o fantazyjnie poskręcanych i powykrzywianych pniach. Co ciekawe, rosnące w sąsiadujących pododdziałach drzewa posiadają pokrój typowy dla sosen rosnących w zwarciu.

2. Tańczący Bór w Zielonej Górze1. Tańczący Bór w Zielonej Górze

3. Tańczący Bór w Zielonej Górze

4. Powierzchniowy pomnik przyrody Tańczący Bór

Podobnie jak w przypadku innych (wymienionych wyżej) chronionych pomnikowo wydzieleń leśnych przyczyna deformacji sosen nie jest jednoznacznie ustalona. Do możliwych czynników sprawczych można zaliczyć: porażenie przez szkodniki (skrętak sosny, zwójka sosnóweczka), spałowanie lub zgryzanie młodych drzew przez zwierzynę, celowe działanie człowieka.

5. Zielona Góra - Tańczący Bór6. Tańczący Bór w Zielonej Górze7. Tańczący Bór w Zielonej Górze8. Tańczący Bór w Zielonej Górze9. Tańczący Bór w Zielonej Górze10. Tańczący Bór w Zielonej Górze11. Tańczący Bór w Zielonej Górze

Ten kto wymyślił nazwę „Tańczący Bór” niewątpliwie był optymistą. W osobliwie powyginanych sosnach ujrzał zastygłe w tanecznym pląsie drzewa, kręcące wesołe wygibasy. A wiadomo, że taniec zwykle towarzyszy chwilom radosnym i szczęśliwym.

12. Tańczący Bór w Zielonej Górze13. Tańczący Bór w Zielonej Górze

14. Tańczący Bór w Zielonej Górze15. Tańczący Bór w Zielonej Górze16. Tańczący Bór w Zielonej Górze17. Tańczący Bór w Zielonej Górze18. Tańczący Bór w Zielonej GórzeW przypływie paskudnego humoru pesymista zobaczy w zniekształconych sosnach poskręcane w bólu drzewa, chorobowo zwyrodniałe, emanujące swoim wyglądem nieme cierpienie. Który z nich ma rację – pesymista czy optymista? Nie wiadomo, trzeba pojechać do Zielonej Góry i ocenić to indywidualnie.

19. Tańczący Bór w Zielonej Górze20. Tańczący Bór w Zielonej Górze21. Tańczący Bór w Zielonej Górze22. Tańczący Bór w Zielonej Górze23. Tańczący Bór w Zielonej Górze24. Tańczący Bór w Zielonej Górze