Pomnikowe aleje przy Zamku Książ.

Zamek Książ jest najbardziej znanym zamkiem Dolnego Śląska. Potężne zamczysko       (trzecie co do wielkości w Polsce) przyciąga rzesze turystów niezależnie od pory roku. Chociaż autem można dojechać pod sam zamek (w sezonie raczej zaparkujemy na bardziej odległych parkingach), turystom dysponującym większą ilością czasu, proponuję pieszą wędrówkę pod zamek, by choć trochę poznać piękno Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Jedną z takich propozycji jest spacer do Książa pomnikową aleją lipową; jej początek/koniec znajduje się na tyłach palmiarni (Wałbrzych, ul. Wilcza 2), przecina drogę do Lubiechowa, następnie ruchliwą szosę nr 35 do Świdnicy, dalej do kaplicy Hochbergów i przez teren zamkowego parku do dziedzińca Książa.

Aleja ma ok. 2 km długości, liczy 454 lipy o obwodach 85 – 405 cm. Wzdłuż alei poprowadzono żółto – niebieski Szlak Ułanów Nadwiślańskich.

(08.06.2016 r.) Uchwała nr  XXIII/319/2016 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 31 maja 2016 r. zmniejsza ilość pomnikowych drzew w alei do 445 szt.

Druga pomnikowa aleja prowadzi ze Świebodzic (skrzyżowanie ulic Spacerowej i Dębowej), mija po lewej wartą uwagi Dolinę Różaneczników i kończy się przy bramie parkowej obok stadniny.

W skład alei wchodzi 127 lip o obwodach 125 – 486 cm. Wzdłuż poprowadzono czerwony szlak turystyczny i ścieżki rowerowe.

Najpiękniejszą aleją, choć nie prowadzącą do samego Książa, jest aleja kasztanowcowa mająca początek na tyłach ulicy Azaliowej 52.

Aleję tworzą 124 kasztanowce białe o obwodach 200 – 300 cm. W okolicach ogródków działkowych aleję przecina zielony szlak do Starego Książa (tu brakuje kilku drzew), przecina asfaltową drogę prowadzącą z zamku i kończy się na ulicy Wrocławskiej (droga nr 35).

Pomnikowa topola czarna Zachełmie – Podzamcze.

Jadąc z Jeleniej Góry – Sobieszowa do Podgórzyna, na wysokości zjazdu do Zachełmia, rośnie pomnikowa topola czarna.

Pień tego drzewa ma w obwodzie 490 cm, wysokość 30 metrów. Brak tabliczki oznaczającej ochronę pomnikową.

Ostatnio pojawił się pomysł (http://www.jelonka.com/news,single,init,article,40881) remontu drogi do Zachełmia, wymagający wycięcia większości drzew rosnących przy drodze, w tym omawianej pomnikowej topoli.

O ile rosnące powyżej drzewa mogą rzeczywiście przeszkadzać w poszerzaniu jezdni ( ale czy wszystkie ? ), to nie widzę powodu dla którego wiekowa topola miałaby stać na przeszkodzie drogowcom.

Żywo zainteresowany tematem, będę śledził sprawę na bieżąco. Niewykluczone że przejeżdżając kiedyś tą trasą, zamiast okazałej topoli ujrzę tylko nisko obcięty karcz.

Niestety, Uchwała Nr XVIII/144/15 z 26.11. 2015 r. znosi ochronę pomnikową tego drzewa. Zostanie prawdopodobnie wycięte.