Pomnikowe dęby w Toporowie (gm. Łagów, lubuskie).

Toporów to duża wieś leżąca 8 km na południe od Łagowa – siedziby gminy. We wsi znajduje się zabytkowy zespół pałacowy z XIX w., otoczony parkiem z zachowanym starodrzewem. W budynku pałacowym mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. Z pozostałych zabytków należy wymienić kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej z poł. XIX w.

Na terenie kościelnym, kilkanaście metrów na północ od świątyni, rosną dwa pomnikowe dęby.

GPS N 52°15’58” , E 15°15’36”

Grubszy okaz nosi imię Dąb Piotrowy – na cześć cara Piotra I Wielkiego, który według zapisków kościelnych podczas podróży do Holandii jadł pod nim śniadanie.

Dąb Piotrowy należy do najstarszych okazów dębu szypułkowego w Polsce. Obwód pnia tego okazu wynosi aż 874 cm, wysokość drzewa 20 metrów, wiek (wg, C. Pacyniaka) 613 lat.

Rosnący obok, drugi pomnikowy dąb mierzy w obwodzie 620 cm, C. Pacyniak oszacował jego wiek na 386 lat. Jego pień jest częściowo opleciony bluszczem.

Pomnikowa topola przy promie w Brodach (gm. Sulechów, lubuskie).

(Edytowano 11.07.2022 r.) Prom w Brodach jest jedną z czterech czynnych przepraw promowych przez Odrę w województwie lubuskim. Znajduje się w ciągu liczącej 18 km drogi wojewódzkiej nr 280 : Zielona Góra – Przylep – Płoty – Czerwieńsk – Brody. Prom jest bezpłatny, kursuje w porze dziennej (za wyjątkiem niektórych świąt), zabiera kilka samochodów, rowerzystów oraz pieszych (nośność do 6 ton). W przypadku niskich lub bardzo wysokich stanów wody, gęstej mgły, silnego wiatru, kry na wodzie kursowanie promu jest zawieszane.

Czekając na prom warto przyjrzeć się rosnącej na prawym brzegu Odry (od strony Brodów) potężnej topoli czarnej. To ogromne drzewo – pomnik przyrody – imponuje rozmiarami pnia i rozłożystej korony. Topolę dobrze widać z południowego brzegu Odry, będąc na drugiej stronie można dojść do niej wygodną ścieżką.

Brody - pomnikowa topola czarna

Topola czarna z Brodów należy do najgrubszych okazów tego gatunku w Polsce. Na tabliczce przybitej do drzewa podano obwód wynoszący zaledwie 515 cm, w rzeczywistości topola mierzy w obwodzie znacznie więcej: rejestr pomników przyrody podaje 740 cm, obwód zmierzony w 2012 r. przez autorów książki „Drzewa Polski” wyniósł 733 cm. Pomiar dokonany w czerwcu 2022 r. dał wynik  778 cm! Wysokość drzewa ok. 33 metry, szacunkowy wiek 180 lat.

Brody - pień pomnikowej topolipomiar obwodu pomnikowej topoli

Po drugiej stronie Odry, tuż za wałem przeciwpowodziowym warto zatrzymać się przy obiektach niewielkiego skansenu fortyfikacyjnego. Istniejące tu bunkry są częścią budowanej w latach międzywojennych linii umocnień Oderstellung. Zwiedzanie możliwe po kontakcie telefonicznym z przewodnikiem lub podczas cyklicznej imprezy odbywającej się na początku maja.