Pomnikowe dęby przy leśniczówce Krzyżowiec (gm. Włoszakowice, wielkopolskie)

4 km na południe od centrum Włoszakowic, przy skrzyżowaniu dróg do Wschowy i Leszna, znajduje się niewielka osada Krzyżowiec. Jedyne istniejące tu zabudowania to siedziba leśnictwa Krzyżowiec (Nadleśnictwo Włoszakowice) i jego budynki gospodarcze. Warto na chwilę zatrzymać się w tej miniaturowej miejscowości, parking położony jest naprzeciw leśniczówki.

leśny parking przy leśnictwie Krzyżowiec

Pod względem przyrodniczym najcenniejsze są rosnące przy samej drodze dwa sędziwe dęby – pomniki przyrody. Są wprawdzie dobrze widoczne z parkingu, ale wskazane jest podejść bliżej, by podziwiać ich masywne sylwetki.

pomnikowy dąb rosnący przy leśniczówce Krzyżowiecpomnikowe dęby rosnące obok leśniczówki Krzyżowiecpomnikowe dęby rosnące przy leśniczówce Krzyżowiecpomnikowe dęby przy leśniczówce Krzyżowiec

Drzewa mierzą w obwodzie 578 i 436 m, wysokość odpowiednio 26 i 24 metry, szacunkowy wiek 220 – 250 lat.

pnie pomnikowych dębów rosnących obok leśniczówki Krzyżowiecpnie okazałych dębów rosnących obok leśniczówki Krzyżowiecpnie pomnikowych dębów przy ul. Leszczyńskiej w Krzyżowcupień pomnikowego dębu I rosnącego przy leśnictwie Krzyżowiecpień pomnikowego dębu II rosnącego przy leśnictwie Krzyżowiec

Do parkingu przylega niewielkie arboretum założone w 1996 r. To ciekawe miejsce, z wieloma gatunkami jeszcze młodych drzew i krzewów.

arboretum przy leśnictwie Krzyżowiectablica na trasie leśnej ścieżki dydaktycznejarboretum przy leśniczówce Krzyżowiecjałowce w arboretum przy leśnictwie Krzyżowiec

Warty uwagi jest również ogromny głaz narzutowy, leżący na skraju parkingu i ogrodzenia arboretum. Jego wielkość kwalifikuje go do ochrony pomnikowej.

głaz leżący naprzeciw leśniczówki Krzyżowiec

Pomnikowy platan z Włoszakowic (pow. leszczyński, wielkopolskie).

Platan klonolistny to gatunek drzewa stanowiący ozdobę wielu zabytkowych założeń parkowych w Polsce i w Europie. Masywna sylwetka, unikalna, łuszcząca się dużymi płatami kora, duże liście i oryginalne owoce, to główne walory dekoracyjne tej rośliny. Duże tempo wzrostu powoduje, że niejednokrotnie jest najgrubszym przedstawicielem starodrzewia parkowego. W czołówce najgrubszych platanów klonolistnych Wielkopolski (i w pierwszej dziesiątce w Polsce) lokuje się okaz rosnący w parku we Włoszakowicach – dużej wsi (siedziba gminy) o zabudowie małomiasteczkowej, w powiecie leszczyńskim. Założenie parkowe przylega do pałacu z końca XVIII w., przebudowanego w XIX w. W budynku mieści się obecnie Urząd Gminy i muzeum Karola Kurpińskiego.

Pałac we Włoszakowicach

Zanim podejmiemy próbę odnalezienia ogromnego platana, warto zwrócić uwagę na dwa ciekawe drzewa rosnące na dziedzińcu: miłorząb dwuklapowy i buk w odmianie czerwonolistnej.

buk i miłorząb na tle pałacu we WłoszakowicachPark we Włoszakowicach - piękny buk i miłorząb

Ciekawe są również malowane rzeźby ustawione w różnych częściach parku.

rzeźba w Parku Zamkowym we Włoszakowicach

Przechodzimy przez mostek i po chwili skręcamy w prawo, w alejkę wysadzaną młodymi platanami i ustawionymi obok głazami narzutowymi.

Park Zamkowy we WłoszakowicachPark we Włoszakowicachaleja platanowa w parku włoszakowickimalejka prowadząca do pomnikowego platana we Włoszakowicach

Olbrzymi platan jest najokazalszym drzewem w całym parku. W lipcu 2018 r. utracił główny konar – po tym zdarzeniu wykonano na drzewie prace zabezpieczające oraz otoczono go dla bezpieczeństwa spacerujących płotem.

GPS N 51°55’50″ , E 16°21’56″

platan we Włoszakowicach widziany od południapomnikowy platan we Włoszakowicach od strony wschodniejpomnikowy platan we Włoszakowicach wiosnąpomnikowy platan we Włoszakowicach wczesną wiosnąplatan we Włoszakowicach latempomnikowy platan we Włoszakowicach latembramka w ogrodzeniu włoszakowickiego platana

Obok włoszakowickiego platana ustawiono tablicę opisującą gatunek.

pomnikowy platan we Włoszakowicach widoczny od wschoduPark Zamkowy we Włoszakowicach - pień pomnikowego platanatablica przy pomnikowym platanie we Włoszakowicach

Obwód pomnikowego okazu wynosi 793 cm, wysokość drzewa 21 metrów, wiek obliczony przez C. Pacyniaka to 248 lat.

pień platana z Włoszakowicnapotkana osoba na tle pnia włoszakowickiego platanapień pomnikowego platana z Włoszakowic

Widoczne są prace pielęgnacyjne i konserwatorskie na drzewie – ubytki pnia przesłonięto pomalowaną na zielono blachą, poziomy konar zabezpieczono podporą.

pień włoszakowickiego platana latemprzesłonięty ubytek w pniu włoszakowickiego platanazaślepiony ubytek w pniu platana we Włoszakowicachogromny pień włoszakowickiego platanapodpora stabilizująca konar pomnikowego platana we Włoszakowicach

Ciekawostką włoszakowickiego parku jest posadzony tu Dąb Papieski – potomek najstarszego w Polsce dębu Chrobry, wyhodowany z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.

Dąb Papieski we Włoszakowicach latemtablica przy Dębie Papieskim we WłoszakowicachDąb Papieski we Włoszakowicach wiosną

Odwiedzając Włoszakowice warto podjechać jeszcze do pobliskiego kościoła pw. Świętej Trójcy. Przy murze otaczającym świątynie rosną dwie okazałe lipy szerokolistne, będące niegdyś pomnikami przyrody.

okazałe lipy przy kościele we Włoszakowicach