Platan klonolistny to gatunek drzewa stanowiący ozdobę wielu zabytkowych założeń parkowych w Polsce i w Europie. Masywna sylwetka, unikalna, łuszcząca się dużymi płatami kora, duże liście i oryginalne owoce, to główne walory dekoracyjne tej rośliny. Duże tempo wzrostu powoduje, że niejednokrotnie jest najgrubszym przedstawicielem starodrzewia parkowego. W czołówce najgrubszych platanów klonolistnych Wielkopolski (i w pierwszej dziesiątce w Polsce) lokuje się okaz rosnący w parku we Włoszakowicach – dużej wsi (siedziba gminy) o zabudowie małomiasteczkowej, w powiecie leszczyńskim. Założenie parkowe przylega do pałacu z końca XVIII w., przebudowanego w XIX w. W budynku mieści się obecnie Urząd Gminy i muzeum Karola Kurpińskiego.
Zanim podejmiemy próbę odnalezienia ogromnego platana, warto zwrócić uwagę na dwa ciekawe drzewa rosnące na dziedzińcu: miłorząb dwuklapowy i buk w odmianie czerwonolistnej.
Ciekawe są również malowane rzeźby ustawione w różnych częściach parku.
Przechodzimy przez mostek i po chwili skręcamy w prawo, w alejkę wysadzaną młodymi platanami i ustawionymi obok głazami narzutowymi.
Olbrzymi platan jest najokazalszym drzewem w całym parku. W lipcu 2018 r. utracił główny konar – po tym zdarzeniu wykonano na drzewie prace zabezpieczające oraz otoczono go dla bezpieczeństwa spacerujących płotem.
GPS N 51°55’50″ , E 16°21’56″
Obok włoszakowickiego platana ustawiono tablicę opisującą gatunek.
Obwód pomnikowego okazu wynosi 793 cm, wysokość drzewa 21 metrów, wiek obliczony przez C. Pacyniaka to 248 lat.
Widoczne są prace pielęgnacyjne i konserwatorskie na drzewie – ubytki pnia przesłonięto pomalowaną na zielono blachą, poziomy konar zabezpieczono podporą.
Ciekawostką włoszakowickiego parku jest posadzony tu Dąb Papieski – potomek najstarszego w Polsce dębu Chrobry, wyhodowany z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.
Odwiedzając Włoszakowice warto podjechać jeszcze do pobliskiego kościoła pw. Świętej Trójcy. Przy murze otaczającym świątynie rosną dwie okazałe lipy szerokolistne, będące niegdyś pomnikami przyrody.