Pomnikowe dęby w Strupinie (gm. Prusice, dolnośląskie).

Strupina to wieś położona na Wzgórzach Trzebnickich, ok. 10,5 km na zachód od Prusic (siedziby gminy w powiecie trzebnickim). Przed II wojną światową miejscowość posiadała status miasta, po zniszczeniach wojennych w 1945 r. utraciła prawa miejskie. Strupina reklamuje się jako „różana wieś”; gdy odwiedzałem ją pod koniec kwietnia 2021 r. na róże nie zwróciłem uwagi, za to mogłem podziwiać 3 okazałe dęby szypułkowe – pomniki przyrody. Najciekawszą historię posiada okaz rosnący przy ul. Rzemieślniczej 22, w miejscu gdzie zielony szlak turystyczny skręca do wsi Gródek. Dąb został posadzony w 1913 r. w celu upamiętnienia 25 lat panowania cesarza Wilhelma II Hohenzollerna.

Strupina - Dąb Cesarski

Dąb Cesarski ze StrupinyStrupina - pomnikowy Dąb Cesarski

Drzewo posiada pień o obwodzie 418 cm, wysokość dębu to 21 metrów, wiek – ponad 110 lat. Obok pnia ustawiono pamiątkowy głaz.Strupina - pień Dębu Cesarskiegogłaz przed Dębem Cesarskim w Strupinie Przy sąsiedniej parceli (Rzemieślnicza 20) zlokalizowany jest najgrubszy pomnikowy dąb w Strupinie o obwodzie 547 cm i wysokości 24 metry.

Strupina - pomnikowe dęby przy ul. RzemieślniczejStrupina - pomnikowy dąb przy ul. Rzemieślniczej 20Pomnikowy dąb przy ul. Rzemieślniczej 20 w StrupinieStrupina - pomnikowy dąb przy posesji Rzemieślnicza 20pień pomnikowego dębu przy ul. Rzemieślniczej 20 w Strupinie

Trzeci pomnikowy dąb znajduje się w pobliżu budynku dawnego dworu z 1900 r. (ul. Piastowska 4). Rosnąc jako drzewo soliterowe rozwinął szeroką, w miarę symetryczną koronę.Strupina - pomnikowy dąb przy ul. Piastowskiej 4Strupina - pomnikowy dąb przy ul. Piastowskiej

Strupina - pomnikowy dąb szypułkowy przy ul. Piastowskiej

Pień tego drzewa mierzy w obwodzie 456 cm, wysokość okazu 18 metrów. Od strony północnej widoczne jest podłużne uszkodzenie pnia.

Strupina - pień pomnikowego dębu przy ul. Piastowskiejpomiar obwodu pomnikowego dębu w Strupinie

Strupina - uszkodzenia na pniu pomnikowego dębu

Ciekawy, ponadstuletni drzewostan, można podziwiać na terenie dawnego cmentarza przy ul. ks. Tichego.

Strupina - narożnik dawnego cmentarza

Pomniki przyrody w Skarszynie (gm. Trzebnica, dolnośląskie).

Skarszyn to najbardziej wysunięta na południe miejscowość w gminie Trzebnica, sąsiadująca z opisanym w poprzednim artykule Boleścinem. We wsi znajduje się pałac z 1820 r. wybudowany w stylu klasycystycznym; po remoncie z 1984 r. utracił cechy stylowe, za wyjątkiem kolumnowego portyku w fasadzie.

pałac w Skarszynie

Wjazd na teren założenia pałacowo – parkowego zaakcentowany jest szczątkowo zachowaną bramą oraz kolorową tablicą opisującą historię wsi.

brama wjazdowa do zespołu pałacowego w Skarszynietablica opisująca wieś Skarszyn

Niewiele zachowało się z pierwotnego drzewostanu parkowego, niemniej najciekawsze okazy zostały objęte ochrona pomnikową. Najokazalszym drzewem, dobrze widocznym z drogi biegnącej przez wieś, jest ogromny platan klonolistny – jeden z 5 pomników przyrody w Skarszynie.

Skarszyn - pomnikowy platan w zespole pałacowo - parkowym

pomnikowy platan ze SkarszynaSkarszyn - pień pomnikowego platana klonolistnego

Typowa tabliczka z godłem i napisem „Pomnik Przyrody” została niemal całkowicie wchłonięta – obecnie z trudem można ją wypatrzyć na południowej części pnia.

Skarszyn - pień pomnikowego platanatabliczka wchłonięta przez korę platanaObwód platana na wysokości pierśnicy wynosi 617 cm, wysokość drzewa 30 metrów.

Skarszyn - pomiar obwodu pomnikowego platana

Obok platana, bliżej zabudowań folwarcznych oraz przy sklepie rosną dwa drzewa –  ciekawostki dendrologiczne – dęby szypułkowe w odmianie kolumnowej (stożkowej).

Skarszyn - dąb w odmianie stożkowej

Po przeciwnej stronie możemy podziwiać pomnikowy okaz miłorzębu dwuklapowego o obwodzie 295 cm i wysokości 23 metry.Skarszyn - pomnikowy miłorząb w zespole pałacowo - parkowymSkarszyn - pomnikowy miłorząb na tle pałacuSkarszyn - pień pomnikowego miłorzębu

Za miłorzębem są już widoczne rosnące w rzędzie 3 pomnikowe lipy drobnolistne.

Skarszyn - pomnikowy miłorząb i lipy drobnolistneSkarszyn - pomnikowe lipy drobnolistneSkarszyn - pomnikowe lipySkarszyn - trzy pomnikowe lipy drobnolistneSkarszyn - dwie pomnikowe lipy drobnolistne

Pierwsza z pomnikowych lip mierzy w obwodzie 358 cm, wysokość drzewa 23 metry.

Skarszyn - pień pomnikowej lipy I

Druga lipa posiada pień o obwodzie 331 cm, wysokość okazu 21 metrów.

Skarszyn - pień pomnikowej lipy II

Trzecia pomnikowa lipa ma najgrubszy pień mierzący w obwodzie 379 cm, wysokość drzewa 26 metrów.

Skarszyn - pomnikowa lipa IIISkarszyn - pień pomnikowej lipy III

Za trzecią lipą widoczne jest boisko sportowe a na wzgórzu buki chronione w rezerwacie „Las Bukowy w Skarszynie”.

rezerwat przyrody - Las Bukowy w SkarszynieLas Bukowy w Skarszynierezerwat Las Bukowy w Skarszynietablica na granicy rezerwatu przyrody

Na ochronę pomnikową zasługuje wspaniały platan klonolistny, zlokalizowany po prawej stronie szosy do Łoziny. Obwód tego okazu wynosi 448 cm,wysokość ok. 30 metrów.okazały platan ze SkarszynaSkarszyn - pomiar obwodu okazałego platana

Pod jego koroną stoi granitowy krzyż pokutny (pojednania) – pomnik dawnego prawa.

krzyż pokutny pod okazałym platanem w Skarszyniekrzyż pojednania ze Skarszyna