Zaginione Skałki to wychodnia piaskowców ciężkowickich odsłaniających się na zalesionym grzbiecie zlokalizowanym ok. 250 m na północ od drogi Kambornia – Czarnorzeki. Do geostanowiska prowadzi ścieżka przyrodnicza do „Wodospadu Trzy Wody”, której początek znajduje się przy posesji Widokowa 73, ok. 500 m na zachód (w kierunki wsi Czarnorzeki) od Winnicy Widokowej.
GPS N 49°44’02.6″ , E 21°51’16.2″
Jak wspomniano wyżej, skałki zajmują kulminację zalesionego, równoleżnikowego grzbietu (488 m n.p.m.) o stromych zboczach i odsłaniają się na długości ok. 200 m.
GPS N 49°44’10″ , E 21°51’18″
Tablicę ścieżki przyrodniczej znakowanej czerwoną strzałką ustawiono przy zachodnim krańcu wychodni.
Trasa prowadzi obrzeżem formacji skalnych posiadających formę baszt. Największa z nich ma długość około 40 m i wysokość 7 m.
Zaginione Skałki uzyskały status pomnika przyrody nieożywionej na mocy Uchwały nr XXVIII/288/17 Rady Gmina Korczyna z dnia 20 września 2017r.
Skałki zbudowane są z grubej ławicy zlepieńcowatego piaskowca ciężkowickiego powstałego eocenie (56 – 34 mln lat). Jest to ten sam III poziom piaskowca z którego zbudowane są również Prządki chronione w formie rezerwatu przyrody. Piaskowce te są główną skałą zbiornikową w okolicznych złożach węglowodorów np. w Potoku, Krośnie, Krościenku. To najbardziej wysunięta na wschód większa forma skalna zbudowana z piaskowca ciężkowickiego.
Dalsza trasa ścieżki przyrodniczej prowadzi do wodospadu Trzy Wody, który będzie tematem kolejnego artykułu.