Dąb Kościuszki z Ruszczy (gm. Połaniec, świętokrzyskie).

Gdyby spytać przypadkowego mieszkańca województwa świętokrzyskiego o najgrubsze i najstarsze drzewo w regionie to pewnie bez wahania wspomniałby o dębie Bartek z Zagnańska (powiat kielecki). To oczywista odpowiedź, bowiem to najbardziej znany w Polsce pomnik przyrody, w powszechnej opinii błędnie uznawany za najstarsze drzewo w kraju. Na drugim miejscu w rankingu najokazalszych drzew w Świętokrzyskiem znajduje się dąb Kościuszki, rosnący w miejscowości Ruszcza (gm. Połaniec, pow. staszowski), na terenie parku przylegającego do dworku szlacheckiego.

GPS N 50°24’28.1” , E 21°14’06.2”

Ruszcza - Dąb KościuszkiDąb Kościuszki z RuszczyRuszcza - pomnik przyrody Dąb Kościuszkisylwetka Dębu Kościuszki z Ruszczy

Nazwa dębu nawiązuje do lokalnej tradycji, według której w maju 1794 r. Tadeusz Kościuszko maszerując z wojskami powstańczymi w kierunku Połańca zatrzymał się w miejscowym dworku. Według przekazu naczelnik upatrzył sobie już wtedy okazałe drzewo i postanowił odpocząć pod jego koroną. Na pamiątkę tego zdarzenia obok dębu ustawiono głaz z przymocowaną do niego tablicą.

głaz przy Dębie Kościuszkigłaz z tablicą przy Dębie Kościuszkitablica pamiątkowa przy Dębie Kościuszki

Dąb imienia Tadeusza Kościuszki z Ruszczy posiada bardzo charakterystyczną sylwetkę – gruby pień z ogromną dziuplą od którego odchodzą dwa główne przewodniki – razem tworzą kształt przypominający literę Y.

Ruszcza - pomnikowy Dąb Kościuszki

Pień tego dębu mierzy w obwodzie 896 cm, wysokość drzewa – 27 metrów, rozpiętość rozłożystej korony to 22 metry. Dziuplę od strony alei parkowej zabezpieczono metalowymi prętami, a od strony głazu siatką.

pień Dębu Kościuszkiogromna dziupla w Dębie Kościuszkicharakterystyczny ubytek w pniu Dębu KościuszkiDąb Kościuszki - wnętrze dziupliDąb Kościuszki - siatka osłaniająca ubytek w pniu

Wiek Dębu Kościuszki szacuje się na ok. 500 lat. Przeżyte lata nie odbiły się mocno na jego kondycji zdrowotnej, którą uznaje się za dobrą. Drzewo jest obficie ulistnione i nie wykazuje objawów zamierania. Niepokojące są rosnące na nim owocniki grzyba żółciaka siarkowego, powodującego brunatną zgniliznę drewna i dalsze powiększanie ubytków tkanki drzewnej.

żółciak siarkowy na Dębie Kościuszki

Opisywany okaz jest od 1954 r. chroniony w formie pomnika przyrody. Aktualny akt prawny utrzymujący ochronę pomnikową to Rozporządzenie Wojewody Świętokrzyskiego Nr 35/2007 z dn. 12.12.2007 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody. Jego pień jest opatrzony jest typową tabliczką.

pień Dębu Kościuszki z Ruszczytabliczka na Dębie Kościuszki

W parku w Ruszczy znajduje się jedno z największych zgrupowań wiekowych dębów w całym województwie świętokrzyskim. Zostaną one opisane w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz