Nadawanie nazw własnych pomnikowym (i nie tylko) drzewom to zwyczaj ze wszech miar polecany i świadczący o zamiłowaniu i szacunku do okazów dendroflory. W Polsce tylko 2% drzew pomnikowych posiada nazwy – najczęściej są to imiona, np.: Bartek, Józef, Kazimierz, czasem imiona postaci historycznych: Lech, Mieszko, Piast lub dawnych bogów: Perun, Światowid, Odyn. Nazwy niektórych drzew powstają na skutek uwzględnienia ich lokalizacji: Buk na Czerwonym Kamieniu, cis Henryk z Henrykowa, dąb Żegrowiak z Żegrowa, platan Cesarz z Cesarzowic. Bohater dzisiejszego artykułu to Ustrobniak – dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Ustrobna (gmina Wojaszówka, powiat krośnieński, podkarpackie), przy skrzyżowaniu dróg z Ustrobnej do wsi Potok i Jaszczew.
GPS N 49°44’25.5″ , E 21°41’18.1″
Ustrobniak został ustanowiony pomnikiem przyrody w w lutym 2006 r. Dąb mierzy w obwodzie 581 cm, wysokość okazu 17 metrów, szacowany wiek to ok. 300 lat. Podany na tablicy i rejestrach obwód 641 cm jest prawdopodobnie wynikiem nieprawidłowego pomiaru wykonanego od dołu zbocza.
Obok pomnikowego dębu ustawiono kolorową tablicę z krótkim tekstem przybliżającym parametry sędziwego drzewa.
Wnętrze pnia Ustrobniaka jest puste, ubytek jest rozległy i sięga wysokości kilkunastu metrów.
Podobny pokrój przy znacznie większej grubości posiada dąb Jagiellon rosnący w Rzepniku, w tej samej gminie Wojaszówka. Opisałem go dokładnie w poprzednim artykule.