„Lech”, „Czech” i „Rus” w Rogalinie.

Jedno z największych, naturalnych skupisk wiekowych dębów znajduje się w okolicy Rogalina (gm. Mosina), kilkanaście kilometrów na południe od Poznania. Dla ich ochrony powołano w 1997 r. Rogaliński Park Krajobrazowy, w którym 860 dębów uznano za pomniki przyrody. Najsłynniejsze: „Lech”, „Czech” i „Rus” rosną w parku otaczającym pałac w Rogalinie z XVIII w – siedziby oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Orientację po parku ułatwiają liczne drogowskazy, kierujące do wszystkich atrakcji zespołu pałacowo – parkowego.

Na tyłach pałacu znajduje się ogród w stylu francuskim, ozdobiony kilkoma rzeźbami.

Za ogrodzoną częścią ogrodu francuskiego otwiera się naturalistyczny park w stylu angielskim. Jego największą atrakcją jest Polana dębów zabytkowych, z trzema najbardziej znanymi w Wielkopolsce dębami.

Dąb „Lech” uległ w listopadzie 2014 r. obłamaniu. Obwód drzewa 649 cm, wiek oszacowano na ok. 630 lat.

Dąb „Czech” jest martwy od 1992 r. Obwód drzewa wynosi 726 cm, wysokość 23 m, szacowany wiek 540 lat.

W najlepszej kondycji z całej trójki jest dąb „Rus” o obwodzie 930 cm. Szacowany wiek tego drzewa to 520 lat.

Oprócz typowej tabliczki dąb „Rus” posiada poniżej drugą, informującą o pobraniu i przechowywaniu materiału genetycznego.

Na polanie rośnie jeszcze kilka innych wiekowych dębów.

Mając więcej czasu można próbować odnaleźć inne pomnikowe dęby rosnące pośród starorzeczy Warty. Mi niestety tego czasu zabrakło, jechałem już dalej do Kórnika (zamek i arboretum) i Zaniemyśla (dąb „Dziaduś). Więcej o „Dziadusiu” – ogromnym dębie o obwodzie 810 cm w następnym artykule.

Dodaj komentarz