Sosna na Szczudłach z Wełcza (gm. Busko – Zdrój, świętokrzyskie).

Głównym kryterium przy powoływaniu pomników przyrody ożywionej jest obwód drzewa mierzony na wysokości 130 cm od poziomu gruntu. Czasem jednak to nie grubość okazu decyduje o jego wyjątkowości, tylko nietypowy pokrój, rzadkość występowania, walory historyczne, kulturowe, naukowe lub krajobrazowe. Bohaterka dzisiejszego artykułu posiada bezsprzecznie unikalny pokrój, a obwód drzewa w zasadzie nie wiadomo jak prawidłowo zmierzyć. Mowa tu o słynnej Sośnie na Szczudłach zlokalizowanej we wsi Wełecz (gmina Busko – Zdrój, świętokrzyskie), na skraju lasu, na prawo (na północ) od drogi nr 767 z Buska – Zdroju do Pińczowa. Zjazd oznaczony jest stosownym drogowskazem, po przejechaniu gruntową drogą niecałych 300 m znajdziemy się na niewielkim parkingu – 30 m od opisywanej sosny.

GPS N 50°28′22.9″ , E 20°39′40.9″

drogowskaz do Sosny na Szczudłach

autor przy Sośnie na Szczudłach

System korzeniowy opisywanego drzewa został odsłonięty na wskutek dawnej eksploatacji piasku do celów budowlanych przez okolicznych mieszkańców. Zruszone podłoże łatwo ulegało wywiewaniu bądź wymywaniu – poziom gleby obniżył się o ok. 4 metry od pierwotnej wysokości.

pomnik przyrody - Sosna na SzczudłachSosna na Szczudłach widziana od wschodu

Odsłonięte korzenie porosły korą i zaczęły pełnić rolę pni. Wygląd drzewa stał się powodem do nazwania jej „Sosną na Szczudłach” lub „Kroczącą Sosną”.

korzenie pomnikowej Sosny na SzczudłachSosna na Szczudłach - pomnik przyrodykorzenie Sosny na Szczudłach na tle parkingukorzenie Sosny na Szczudłach

pomnikowa Sosna na SzczudłachMagdalena przy Sośnie na Szczudłachodsłonięty system korzeniowy sosny na Szczudłach

„Sosna na Szczudłach” posiada status pomnika przyrody na mocy Uchwały nr XXX/345/2002 Rady Miejskiej w Busko-Zdroju z dn. 10.10.2002 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody sosnę pospolitą w Wełczu. Taką informację możemy odczytać z treści tablicy ustawionej obok pomnikowego okazu.

tablica obok Sosny na Szczudłachtablica przy Sośnie na Szczudłach

Dużym problemem jest pomiar obwodu pomnikowej sosny, aby tego dokonać należy użyć wysokiej drabiny. Jedyne sensowne miejsce pomiaru pnia to 130 cm od poziomu dawnego gruntu. W publikacji „Drzewa Polski” podano obwód wynoszący 260 cm (w 2013 r.), wysokość drzewa 15 metrów, szacunkowy wiek to 120 lat.

Sosna na Szczudłach - miejsce styku korzeni z pniem

Stan zdrowotny drzewa należy uznać za zadowalający, choć można zaobserwować posusz w dolnej części korony.

korona Sosny na Szczudłach

W lesie, na obrzeżu którego rośnie Sosna na Szczudłach, hitlerowcy zamordowali 200 okolicznych mieszkańców. Z tego względu zostało ono uznane miejscem pamięci narodowej.

Skałka pod Sosną w Tenczynku (gm. Krzeszowice, małopolskie).

Tytułowa „Skałka pod Sosną” to jeden z trzech pomników przyrody nieożywionej w gminie Krzeszowice (pow. krakowski, małopolskie), która zlokalizowana jest w miejscowości Tenczynek, u zbiegu ulic Mądrzyka i Sienkiewicza. To dziewiąty przystanek na Szlaku Dawnego Górnictwa Węglowego – Pętli Tenczyńskiej o długości 12 km. Zmotoryzowani turyści mogą mieć problem z bezpiecznym zaparkowaniem auta, chyba najlepiej postawić pojazd przy pobliskim Ośrodku Zdrowia (ul. Reymonta) i przejść się wzdłuż ogrodzenia placu zabaw.

GPS N 50°07′02.9″ , E 19°36′53.8″

Tenczynek - widok ogólny Skałki pod SosnąSkałka pod Sosną - widok z ul. MądrzykaSkałka pod Sosną - widok ogólny

„Skałka pod Sosną” ma wysokość ok. 4,5 metra, zbudowana jest z uławiconego piaskowca i zlepieńca, powstałego w górnym karbonie, ok. 300 mln lat temu. Od strony skrzyżowania porośnięta jest mchami i częściowo przesłonięta niską roślinnością.

Tenczynek - pomnikowa Skałka pod Sosnąpomnik przyrody - Skałka pod Sosnąautor obok Skałki pod Sosną

Górna część skały jest płaska, miejscami wygląda jakby była zeszlifowana, na jej krawędzi rośnie kilka brzóz.

Tenczynek - górna część Skałki pod Sosnągórna część Skałki pod Sosną

Nazwa skały pochodzi od sosny wyciętej w 2006 r. – pozostał po niej niewysoki pień i upiornie poskręcane korzenie wnikające w szczeliny.

Tenczynek - pozostałości sosny na pomnikowej skaleTenczynek - korzenie sosny na skale

Opisywany obiekt chroniony jest od 1970 r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Aktualna podstawa prawna do jego ochrony to Rozporządzenie Nr 3 Wojewody Krakowskiego z dnia 30.01.1997 roku w sprawie pomników przyrody na terenie województwa krakowskiego.Tenczynek - tablice przy Skałce pod Sosną

U podstawy skałki ustawiono tablice dokładnie opisujące pomnikowe geostanowisko.

treść tablicy obok Skałki pod Sosnąopis Skałki pod Sosną

Z treści tablic możemy się dowiedzieć, że zlepieniec budujący skałę składa się z różnej wielkości otoczaków pozbawionych ostrych kantów podczas transportu rzecznego. Skała jest silnie zwietrzała, barwy żółtawobrunatnej, na powierzchni zwietrzałej – szara. Jej geologiczna nazwa brzmi: „polimiktyczny zlepieniec krzemionkowy z Tenczynka”. Ławice skały są skośnie warstwowane, ogólnie nachylone ku południowi.

Tenczynek - zlepieńcowa skałaskośny układ warstw zlepieńca w Skałce pod Sosną.

Niedaleko Tenczynka – w Rudnej – znajdują się malownicze ruiny Zamku Tenczyn.

Zamek TenczynRudno - zamek Tenczyn