Tytułowa „Skałka pod Sosną” to jeden z trzech pomników przyrody nieożywionej w gminie Krzeszowice (pow. krakowski, małopolskie), która zlokalizowana jest w miejscowości Tenczynek, u zbiegu ulic Mądrzyka i Sienkiewicza. To dziewiąty przystanek na Szlaku Dawnego Górnictwa Węglowego – Pętli Tenczyńskiej o długości 12 km. Zmotoryzowani turyści mogą mieć problem z bezpiecznym zaparkowaniem auta, chyba najlepiej postawić pojazd przy pobliskim Ośrodku Zdrowia (ul. Reymonta) i przejść się wzdłuż ogrodzenia placu zabaw.
GPS N 50°07′02.9″ , E 19°36′53.8″
„Skałka pod Sosną” ma wysokość ok. 4,5 metra, zbudowana jest z uławiconego piaskowca i zlepieńca, powstałego w górnym karbonie, ok. 300 mln lat temu. Od strony skrzyżowania porośnięta jest mchami i częściowo przesłonięta niską roślinnością.
Górna część skały jest płaska, miejscami wygląda jakby była zeszlifowana, na jej krawędzi rośnie kilka brzóz.
Nazwa skały pochodzi od sosny wyciętej w 2006 r. – pozostał po niej niewysoki pień i upiornie poskręcane korzenie wnikające w szczeliny.
Opisywany obiekt chroniony jest od 1970 r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Aktualna podstawa prawna do jego ochrony to Rozporządzenie Nr 3 Wojewody Krakowskiego z dnia 30.01.1997 roku w sprawie pomników przyrody na terenie województwa krakowskiego.
U podstawy skałki ustawiono tablice dokładnie opisujące pomnikowe geostanowisko.
Z treści tablic możemy się dowiedzieć, że zlepieniec budujący skałę składa się z różnej wielkości otoczaków pozbawionych ostrych kantów podczas transportu rzecznego. Skała jest silnie zwietrzała, barwy żółtawobrunatnej, na powierzchni zwietrzałej – szara. Jej geologiczna nazwa brzmi: „polimiktyczny zlepieniec krzemionkowy z Tenczynka”. Ławice skały są skośnie warstwowane, ogólnie nachylone ku południowi.
Niedaleko Tenczynka – w Rudnej – znajdują się malownicze ruiny Zamku Tenczyn.