Jaskinia Solna Jama.

Zwiedzając Zamek Szczerba ( opisany w poprzednim artykule ) warto kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem, by po niecałej godzinie przyjemnego spaceru dostać się w pobliże jaskini Solna Jama. W miejscu gdzie szlak biegnie wzdłuż strumienia, należy wypatrywać namalowanego na drzewie drogowskazu ( 200 metrów niżej skrzyżowanie z czarnym szlakiem ).

Jaskinia znajduje się w wyrobisku dawnego kamieniołomu, na miejscu jest stolik z ławkami oraz tablica informacyjna.

Jaskinia jest pięknym przykładem utworu krasowego, powstała w wyniku wymycia korytarzy w soczewie marmuru, tkwiącego wśród łupków krystalicznych.

Za obszernym wejściem, 10 – cio metrowy korytarz opada stromo w dół, skręca i po 15 metrach kończy się w komorze o wymiarach ok. 5,0 x 4,0 x 2,5 m, której dno zalane jest wodą.

Cała jaskinia ma ok. 40 metrów długości, szata naciekowa została zniszczona. Ze względu na spore wartości przyrodnicze, Solna Jama jest chroniona jako pomnik przyrody nieożywionej.

 

Diabelskie Głazy przy ruinach Zamku Szczerba.

Zamek Szczerba k. Gniewoszowa powstał prawdopodobnie w XIV w., jako warownia strzegąca szlaku handlowego przez Przełęcz Międzyleską. Zniszczony w 1428 r. przez Husytów do czasów współczesnych pozostaje w ruinie.

Grzbiet na którym wznoszą się ruiny usiany jest łupkowymi i amfibolitowymi skałami noszącymi nazwę Diabelskie Głazy.

Są luźno porozrzucane po terenie i nie tworzą większych formacji. Diabelskie Głazy są chronione jako pomnik przyrody nieożywionej.

Do ruin zamku i Diabelskich Głazów prowadzi niebieski szlak z Gniewoszowa przez Różaną do Międzylesia. Zmotoryzowani turyści mogą zostawić auto na parkingu pod zamkiem, cofnąć się 100 metrów do szlaku skręcającego w prawo, po przekroczeniu strumyka i krótkim podejściu, można podziwiać ruiny. Niestety, wewnętrzny dziedziniec i otoczenie zamku są mocno zarośnięte i w okresie wegetacyjnym raczej mało fotogeniczne. Na pomnikowe skałki natrafimy po obejściu szlakiem ruin, po prawej stronie.