Dąb Pücklera w Szydłowcu Śląskim (gm. Niemodlin, opolskie).

Najokazalszy i prawdopodobnie najstarszy dąb szypułkowy na Opolszczyźnie zwany Dębem Pücklera rośnie we wsi Szydłowiec Śląski, w gminie Niemodlin (pow. opolski). Równocześnie drzewo to zaliczane jest do pierwszej dziesiątki najgrubszych dębów w Polsce. Dąb Pücklera zlokalizowany jest w północnej części wsi, tuż obok przepływającej Ścinawy Niemodlińskiej. Trafienie do pomnikowego okazu ułatwia drogowskaz, ustawiony przy drodze, obok kanału młynówki.

Kierowani drogowskazem po 200 m dojeżdżamy do niewielkiej kładki przerzuconej nad młynówką, dalej piechotą ścieżką skręcającą w prawo ok. 100 m do widocznego już dębu.

GPS N 50°40′52.39″, E 17°36′51.35″

Obok ogrodzonego dębu ustawiono tablicę informacyjną.

Wg. pomiarów z 2014 r. okaz mierzy 907 cm w obwodzie i 22 metry wysokości. Obliczony przez C. Pacyniaka  wiek dębu wynosi 580 lat.

Obok dębu leży granitowy głaz z 1867 r. mający upamiętnić pojedynek Zygmunta Stochsa z Wacławem Pücklerem, który odbył się pod dębem w 1537 r.

Wichura która szalała jesienią 2017 r. poczyniła znaczne szkody w koronie sędziwego dębu. W ostatnim czasie Dąb Pücklera przeszedł zabiegi pielęgnacyjne polegające na zrównoważeniu korony. Tym samym drzewo zmieniło swoją wysokość. Poniższe zdjęcia wykonano w listopadzie 2019 r.

Szydłowiec Śląski - dąb Pucklera w listopadzie 2019 r.

dąb Pucklera w listopadzie 2019 r.

Szydłowiec Śląski - dąb Pucklera po pracach pielęgnacyjnychdąb Pucklera - listopad 2019 r.

Luźne obecnie wiązania linowe świadczą o znacznym odciążeniu korony.górna część korony dębu Pucklerawiązania liniowe na dębie Pucklera

Najnowszy pomiar obwodu pomnikowego dębu na wysokości pierśnicy dał wynik wynoszący aż 914 cm.

pomiar obwodu dębu - listopad 2019 r.

Pomnikowe głazy narzutowe w Niemodlinie (pow. opolski).

Niemodlin to miasto w powiecie opolskim (położone 25 km na zachód od Opola), siedziba gminy miejsko – wiejskiej. To bardzo stara osada, która prawa miejskie uzyskała w 1283 r. Charakterystyczny dla Niemodlina jest wydłużony, wrzecionowaty rynek o długości ponad 400 m, wokół którego stoją dawne mieszczańskie kamienice.

Po zachodniej stronie rynku stoi kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny –  gotycka budowla z poł. XIII-XIV w. z przekształceniami barokowymi.

W średniowieczu miasto otaczały fortyfikacje miejskie z dwoma bramami: nyską i opolską, obie wyburzono w XIX w. Zachowany odcinek kamienno – ceglanych murów miejskich można podziwiać w południowej części miasta.

Do wschodniej części murów miejskich przylegały obwarowania niemodlińskiego zamku, którego początki sięgają 1313 r.

Zamek wielokrotnie przebudowywano nadając mu styl renesansowy, później barokowy.

Zamek otacza park z wieloma drzewami o walorach pomnikowych.

19.09.2017 r. Uchwałą nr XXVIII/164/16 Rady Miejskiej w Niemodlinie z dnia 1 września 2016 r. powołano do życia szereg nowych pomników przyrody, w tym 7 drzew (3 cisy pospolite, dąb czerwony, platan klonolistny, buk czerwony i klon pospolity) rosnących na terenie parku otaczającym niemodliński zamek. Więcej informacji oraz zdjęcia ustanowionych pomników przyrody w artykule „Park przy zamku w Niemodlinie„.

Naprzeciw zamku, u wylotu ul. Drzymały, stoją dwa pokaźnych rozmiarów głazy narzutowe.

GPS N 50°38′28.9″, E 17°37′20.7″

Głazy te Rozporządzeniem Nr 0151/P/38/05 Wojewody Opolskiego z dnia 26 października 2005 r. chronione są jako pomniki przyrody nieożywionej. Co ciekawe, zarówno w rozporządzeniu, jak i w innych publikacjach wymieniane są trzy głazy.

Wysokość wyższego głazu wynosi prawie 3 m, niższego ok. 1.5 m. Obwód obydwu to ok. 5,5 – 6 m.

Materiałem budującym oba eratyki jest skandynawski granit o intensywnie czerwonej barwie. Głazy te zostały przywleczone przez lądolód skandynawski, który w plejstocenie kilkukrotnie nasuwał się na na tereny obecnej Polski.

Na obszarze gminy Niemodlin znajduje się wiele innych nieprzeciętnych obiektów przyrodniczych. W pobliskim Szydłowcu Śląskim (5 km od Niemodlina) rośnie najstarszy na Opolszczyźnie dąb szypułkowy – Dąb Pücklera. W arboretum w Lipnie odnajdziemy pomnikowe okazy drzew egzotycznych, w Zespole Przyrodniczo – Krajobrazowym Lipno obejmującym wspomniane arboretum znajduje się pomnikowy głaz narzutowy oraz kilkanaście innych pomnikowych drzew. Opiszę je dokładnie w kolejnych artykułach.