Dąb Pücklera w Szydłowcu Śląskim (gm. Niemodlin, opolskie).

Najokazalszy i prawdopodobnie najstarszy dąb szypułkowy na Opolszczyźnie zwany Dębem Pücklera rośnie we wsi Szydłowiec Śląski, w gminie Niemodlin (pow. opolski). Równocześnie drzewo to zaliczane jest do pierwszej dziesiątki najgrubszych dębów w Polsce. Dąb Pücklera zlokalizowany jest w północnej części wsi, tuż obok przepływającej Ścinawy Niemodlińskiej. Trafienie do pomnikowego okazu ułatwia drogowskaz, ustawiony przy drodze, obok kanału młynówki.

Kierowani drogowskazem po 200 m dojeżdżamy do niewielkiej kładki przerzuconej nad młynówką, dalej piechotą ścieżką skręcającą w prawo ok. 100 m do widocznego już dębu.

GPS N 50°40′52.39″, E 17°36′51.35″

Obok ogrodzonego dębu ustawiono tablicę informacyjną.

Wg. pomiarów z 2014 r. okaz mierzy 907 cm w obwodzie i 22 metry wysokości. Obliczony przez C. Pacyniaka  wiek dębu wynosi 580 lat.

Obok dębu leży granitowy głaz z 1867 r. mający upamiętnić pojedynek Zygmunta Stochsa z Wacławem Pücklerem, który odbył się pod dębem w 1537 r.

Wichura która szalała jesienią 2017 r. poczyniła znaczne szkody w koronie sędziwego dębu. W ostatnim czasie Dąb Pücklera przeszedł zabiegi pielęgnacyjne polegające na zrównoważeniu korony. Tym samym drzewo zmieniło swoją wysokość. Poniższe zdjęcia wykonano w listopadzie 2019 r.

Szydłowiec Śląski - dąb Pucklera w listopadzie 2019 r.

dąb Pucklera w listopadzie 2019 r.

Szydłowiec Śląski - dąb Pucklera po pracach pielęgnacyjnychdąb Pucklera - listopad 2019 r.

Luźne obecnie wiązania linowe świadczą o znacznym odciążeniu korony.górna część korony dębu Pucklerawiązania liniowe na dębie Pucklera

Najnowszy pomiar obwodu pomnikowego dębu na wysokości pierśnicy dał wynik wynoszący aż 914 cm.

pomiar obwodu dębu - listopad 2019 r.

Dodaj komentarz