Pomnikowy dąb z Modliszowa (gm. Świdnica, dolnośląskie).

Modliszów to wieś położona we wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego, w gminie Świdnica (pow. świdnicki, dolnośląskie). Przez środek miejscowości przebiega ruchliwa szosa nr 379 łącząca Świdnicę z Wałbrzychem. Na poboczu tej drogi, przy głównym skrzyżowaniu we wsi (rondo) stoi unikalny w skali kraju kamienny krzyż pojednania (pokutny) połączony z kapliczką. Na jego trzonie można dojrzeć niewyraźny ryt czekana lub tasaka.

Modliszów - krzyż pojednania z kapliczkąInne zabytki dawnego prawa można podziwiać na kościele św. Bartłomieja z XIV/XV w. W szczyty świątyni umieszczono trzy kamienne krzyże, uznawane przez niektórych badaczy za krzyże pojednania.

kościół w ModliszowieRaczej niesłusznie za kapliczkę pokutną (pozbawioną trzonu) uznawany jest obiekt wmurowany w bramę kościoła, po jej lewej stronie. Sposób wykonania oraz otwory na zawiasy drzwiczek wskazują na gotyckie sakramentarium.

Modliszów - kapliczka w bramie kościołaW sąsiedztwie kościoła rośnie przepiękny okaz dębu szypułkowego. Uchwałą nr XLVIII/488/2021 Rady Gminy Świdnica z dnia 28 października 2021 r. został uznany za pomnik przyrody.

GPS  N 50°47′42″ , E 16°23′20.1″

Modliszów - pomnikowy dąb od północypomnikowy dąb z Modliszowa

Modliszów - pomnikowy dąb latempomnikowy dąb z Modliszowa latemModliszów - pomnikowy dąb od południaDrzewo charakteryzuje się szeroką, parasolowatą i nisko osadzoną koroną o rozpiętości 23 – 26 metrów. Wysokość okazu 25 metrów.

Modliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza latemModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarzaModliszów - pomnikowy dąb od strony cmentarza zimą

Pień pomnikowego dębu jest prosty, krótki, o obwodzie 415 cm. Pierwsze konary tego wieloprzewodnikowego drzewa rozgałęziają się już na wysokości ok. 2,2 metra.

Modliszów - pień pomnikowego dębuModliszów - pień pomnikowego dębu latem

Modliszów - pień pomnikowego dębu zimą

Modliszów - pień pomnikowego dębu szypułkowegoPod koroną opisywanego Quercus robur ustawiono ławkę, można na niej przysiąść i czerpać energię z wiekowego dębu.

Modliszów - ławka pod pomnikowym dębem

Modliszów - pomnikowy dąb rosnący obok kościoła

Dodaj komentarz