„Sosnowe Wywijasy” w gminie Nowogród Bobrzański.

W strukturze leśnej w Polsce przeważają lasy iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna pospolita. Sosna szybko rośnie i znakomicie radzi sobie na nieurodzajnych, piaszczystych glebach, dzięki czemu chętnie była i jest sadzona przez leśników. Równe rzędy prostych jak struna sosen to powszechny widok, jednak nieraz zdarzają się nieprzewidziane okoliczności, które hamują normalny rozwój młodych drzew. To co stało się nieszczęściem dla leśnika, może po latach cieszyć oko nietypowym, fantazyjnym pokrojem drzew. O poskręcanych, czy też powyginanych sosnach pisałem w artykułach „Tańczące Sosny w gminie Bojadła” i „Krzywy Las k. Gryfina„, dzisiejszy wpis dotyczy fragmentu lasu w gminie Nowogród Bobrzański noszący nazwę „Sosnowe Wywijasy”.

Ochroną pomnikową objęto część lasu w pobliżu Kaczenic, należący do Nadleśnictwa Nowa Sól, pododdział 26k. Aby trafić w to niezwykłe miejsce należy skręcić z drogi nr 27 (Nowogród Bobrzański – Zielona Góra) w drogę 290 do Kożuchowa i po przejechaniu ok. 200 m parkujemy auto na poboczu i dalej piechotą w lewo kolejne 200 – 300 m do miejsca oznaczonego tablicą.

GPS N 51°49′43.09″, E 15°18′58.92″

Na chronionym obszarze o powierzchni 0,75 ha niemal wszystkie sosny posiadają wady rozwojowe, niektóre z nich są bardzo fantazyjnie poskręcane.

Poza pomnikowym fragmentem lasu można również odnaleźć pojedyncze egzemplarze dziwnie poskręcanych sosen, ta poniżej skojarzyła mi się z faworkiem.

Dodaj komentarz