Pomnikowy mamutowiec olbrzymi w Brwicach (gm. Chojna).

Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum) to gatunek drzew iglastych zaliczanych do najdłużej żyjących i największych na świecie. Naturalnie występuje na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii, na wysokości 1400 – 2700 m n.p.m. Gigantyczne okazy osiągają tam wysokość 80 – 100 metrów, przy średnicy pnia 8 – 9 m. Do Europy mamutowca sprowadzono w 1852 r, okazy posadzone w tamtym czasie dzisiaj mogą liczyć nieco ponad 160 lat. W Polsce nieliczne egzemplarze mamutowca rosną w zachodniej części kraju, w innych rejonach w czasie surowych zim przemarzają. Do tej pory miałem okazję podziwiać tylko 2 młode okazy mamutowca rosnące na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu.

Zwiedzając obszar Pojezierza Myśliborskiego w woj. zachodniopomorskim nie mogłem pominąć najstarszego w Polsce okazu mamutowca olbrzymiego. Rośnie on we wsi Brwice, 10 km na południowy – wschód od Chojny (powiat gryfiński). Do mamutowca doprowadzą nas drogowskazy ustawione przy głównej drodze w centrum miejscowości.

GPS N 52°55′11.85″ , E 14°32′02.53″

100 metrów za skrzyżowaniem trafimy na wysoki mur ogradzający dawne założenie parkowe. Skręćmy nieco wcześniej przy budynku gospodarczym naprzeciwko szkoły i po kilku krokach naszym oczom ukaże się kolorowa tablica.

Obok, otoczony płotkiem, rośnie już sporej wielkości mamutowiec.

Mamutowiec w Brwicach posiada status pomnika przyrody, jego obwód wynosi 361 cm, wysokość 27 (wg innych danych 36 metrów). Został zasadzony prawdopodobnie w 1895 r. liczy więc obecnie 119 lat.

Na ziemi pod mamutowcem udało mi się nazbierać kilka szyszek oraz fragment pędu.

Będąc w okolicach Chojny warto poświęcić trochę czasu na podziwianie najstarszego i najbardziej okazałego platana klonolistnego w Polsce. Platan „Olbrzym” rośnie niedaleko centrum Chojny i będzie znakomitym punktem zwiedzania tego pięknego miasteczka.

1 komentarz do “Pomnikowy mamutowiec olbrzymi w Brwicach (gm. Chojna).

Dodaj komentarz