Pomnikowe świerki przy pałacu w Staniszowie Górnym.

W Staniszowie ( powiat jeleniogórski, gmina Podgórzyn ) ulokowane są dwa pałace : pierwszy w dolnej części wsi zwany Pałacem na Wodzie, drugi w Staniszowie Górnym nazywa się po prostu Pałac Staniszów. Pierwotnie znajdował się tu renesansowy dwór, gruntownie przebudowany w 1787 r. na barokowo – klasycystyczną rezydencję; obecnie pełni funkcję ekskluzywnego hotelu z restauracją.

W tym samym czasie został założony park, w typie ogrodu angielskiego, z dwoma stawami, tarasami i skałkami. Po latach zaniedbań, park odzyskał dawną świetność, jest wzorowo utrzymany, z siecią alejek i licznymi ławeczkami stanowi romantyczny zakątek.

Na terenie parku rosną dwa pomnikowe świerki pospolite, chociaż drzew kwalifikujących się do ochrony rośnie tu znacznie więcej.

Pierwszy z nich odnajdziemy 50 metrów od pałacu, pomiędzy okazałym dębem i bukiem.

Pień o obwodzie 346 cm jest oznaczony tabliczką,  wysokość drzewa ok. 37 metrów.

50 metrów dalej, czyli 100 metrów od pałacu rośnie drugi pomnikowy świerk.

Pień jest grubszy od poprzednika i ma 385 cm w obwodzie, również oznakowany tabliczką.

Będąc w Staniszowie należy obowiązkowo zaliczyć spacer na szczyt Witoszy ( 484 m. ), z której roztaczają się widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Na zboczach wiele interesujących, granitowych skał z kilkoma jaskiniami.

Szlak wiodący na szczyt jest dobrze przygotowany, nie brakuje tu ławeczek, barierek oraz  dwujęzycznych tablic dydaktycznych.

Dodaj komentarz