Pomnikowe drzewa w gminie Marciszów.

Tereny gminy Marciszów w powiecie kamiennogórskim rozproszone są w pasmach Gór Lisich, Wałbrzyskich, Kaczawskich i Rudaw Janowickich, oddzielonych od siebie doliną Bobru i Kotliną Marciszowską. Takie położenie stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki, z możliwością podziwiania wspaniałych krajobrazów, uzupełnionych ciekawymi zabytkami. Niewątpliwie największą atrakcją przyciągającą w sezonie tłumy turystów są Kolorowe Jeziorka k. Wieściszowic.

Powstały w dawnych wyrobiskach po eksploatacji pirytu, ich charakterystyczna barwa pochodzi z nasycenia wody związkami żelaza (Purpurowe Jeziorko) lub związkami miedzi (Błękitne Jeziorko).

Jedynymi pomnikami przyrody w gminie Marciszów figurującymi w rejestrze RDOŚ, są dwa dęby szypułkowe rosnące na posesji nr 43 w Świdniku. Powołane zostały do ochrony ustawowej w lutym 2012 r. Pierwszy o imieniu „Józef” widoczny jest z szosy 328 Kaczorów – Marciszów.

GPS  N 50°52′54.52″ , E 15°59′57.62″

Obwód drzewa w pierśnicy wynosi 495 cm, wysokość 25 metrów.

Drugi dąb o imieniu „Alek” rośnie po przeciwnej stronie posesji; jest nieco szczuplejszy od „Józefa”, ale za to z pięknie rozwiniętą koroną.

Obwód okazu 350 cm, wysokość 30 metrów.

Uchwałą Rady Gminy w Marciszowie z dnia 29 listopada 2012 r. zniesiono ochronę pomnikową z okazałego jawora. Drzewo mocno pochyla się na budynek mieszkalny przy ul. Stawowej 1 w Marciszowie, niewykluczone że ze względów bezpieczeństwa zostanie wycięte.

GPS  N 50°50′31.12″ , E 16°01′13.78″

Obwód drzewa wynosi 359 cm, wysokość 40 metrów.

Nad pobliskim stawem rośnie wiele drzew oznaczonych tabliczką „Pomnik Przyrody”, jednak nie figurują one w oficjalnych rejestrach. Znajdziemy tu okazy dębów, wiązu oraz jawora.

Ta sama sytuacja dotyczy drzew rosnących nad potokiem Sierniawa (po drugiej stronie torów kolejowych), przy czerwonym szlaku turystycznym z Marciszowa do Kamiennej Góry. Okazałą olchę zobaczymy jeszcze przed granicą lasu.

Kilkadziesiąt metrów dalej, schowane w zagajniku, rosną dwa oznaczone tabliczką dęby szypułkowe.

GPS  N 50°50′23.80″ , E 16°00′59.28″

Sędziwe drzewa rosną przy remontowanym jeszcze pałacu w Ciechanowicach. Odtwarzane są również aleje w parku przylegającym do obiektu.

Do pałacu prowadzi piękna aleja wiekowych drzew.

Największe wrażenie (na razie zza płotu) sprawiają pięknie ubarwione buki odmiany purpurowej.

W przyszłości gdy teren zostanie otwarty dla gości hotelowych, będzie można się dokładniej przyjrzeć florze tutejszego parku.

Dodaj komentarz