Pomniki przyrody w gminie Ruja.

Tereny wiejskiej gminy Ruja położone są we wschodniej części powiatu legnickiego. Dominujące w krajobrazie są użytki rolne, lasy w gminie zajmują tylko 3,4 % powierzchni. Szanse na znalezienie okazałych egzemplarzy drzew występują tylko na obszarze wiejskich parków, tam też rosną okazy objęte ochroną pomnikową. 4 drzewa – pomniki przyrody (2 platany, dąb oraz iglicznia trójcierniowa) opisałem szerzej w artykule : Pomnikowe drzewa w Strzałkowicach (gm. Ruja). Dwa inne rosną w parku otaczającym szkołę we wsi Polanka.

Na prawo od wejścia na teren szkolny rośnie pomnikowa lipa drobnolistna.

Obwód okazu 360 cm, wysokość drzewa 20 metrów.

Po drugiej stronie budynku, obok boiska, rośnie pomnikowy klon pospolity.

Pień o obwodzie 345 cm oznaczono tabliczką, wysokość drzewa 24 metry.

Piękny okaz sosny czarnej znajdziemy w mocno przerzedzonym parku w Dzierżkowicach. Ogrodzony teren przylega do dużego gospodarstwa rolnego.

GPS  N 51°09′23.32″ , E 16°24′41.85″

Obwód w pierśnicy wynosi 240 cm, wysokość drzewa 30 metrów.

Na skraju parku leży sporej wielkości głaz narzutowy z czerwonego granitu.

W Janowicach, również na terenie wiejskiego parku, rośnie pomnikowy okaz topoli białej. Drzewo znajdziemy w pobliżu niewielkiego cieku wodnego, o tej porze roku schowane w gąszczu zarośli.

GPS N 51°08′00.32″ , E 16°24′41.01″

Na pniu o obwodzie 470 cm zachowały się resztki tabliczki, wysokość topoli 32 metry.

Założenie parkowe przylega do niewielkiego pałacu w Rogoźniku.

W rejestrze pomnikowych drzew, rosnących na terenie tutejszego parku, figuruje pomnikowa lipa i klon, jednak nie udało mi się tych drzew odnaleźć. Na tyłach pałacu rośnie piękny platan, za budynkiem mieszkalnym kilka okazów sędziwych dębów.

Na pocieszenie obejrzałem zrujnowany kościół, usytuowany po drugiej stronie drogi.

Wiele drzew o rozmiarach pomnikowych, można podziwiać w zabytkowym parku przyległym do pałacu w Brenniku, obecnie użytkowanym jako Dom Pomocy Społecznej „Prząśnik”.

Dodaj komentarz