Pomnikowe drzewa w Legnickim Polu.

W 1241 r. w okolicach Legnickiego Pola doszło do bitwy (wg niektórych historyków tylko do potyczki) między wojskami Henryka II Pobożnego a Mongołami. W bitwie poległ książę, a jego bezgłowe ciało odnalazła ks. Jadwiga (w innych przekazach ks. Anna, jego żona), rozpoznając go po 6 palcu u stopy. Mając taką wiedzę, można już rozpocząć zwiedzanie tej oddalonej o kilkanaście km od Legnicy wsi, siedziby władz gminnych. Najcenniejszym zabytkiem jest zespół klasztorny z kościołem św. Jadwigi, z barokową fasadą i bogato zdobionym wnętrzem.

Na trawniku, przed wejściem do kościoła rośnie sędziwa lipa drobnolistna – pomnik przyrody.

GPS  N 51°08′43.44″ , E 16°14′31.41″

Pień pusty wewnątrz o obwodzie 550 cm otoczono dla ochrony płotkiem.

Warto zwrócić uwagę, na rosnące na placu przed zespołem klasztornym okazałe platany klonolistne (które warto objąć ochroną pomnikową).

Po drugiej stronie ulicy stoi kościół pw. Św. Trójcy, obecnie muzeum Bitwy pod Legnicą. Wewnątrz eksponaty związane z bitwą i kopia sarkofagu Henryka Pobożnego, na terenie przyległym współczesne rzeźby. Na lewo od wejścia do muzeum, przy wieży, rośnie piękny cis pospolity (też proponowany do ochrony pomnikowej)

Pomnikowy klon jawor rośnie pomiędzy szkołą a budynkiem Urzędu Gminy (ul. Asama).

GPS  N 51°08′36.51″ , E 16°14′41.33″

Obwód okazu 235 cm, na pniu dość oryginalna tabliczka.

Przyszkolne boisko z trzech stron otaczają piękne aleje wysadzane drzewami liściastymi. Najbliżej budynku szkoły to okazałe kasztanowce.

Południową stronę boiska ogranicza aleja lipowo – klonowa, najokazalszy klon pospolity o obwodzie 225 cm objęto ochrona pomnikową.

Od wschodu w alei kilka wysokich jaworów, jeden o obwodzie 220 cm stanowi pomnik przyrody.

Przy ogrodzeniu szkoły od strony północnej, przy pojemnikach na śmieci, rośnie pomnikowy jesion wyniosły o obwodzie 270 cm.

Na terenie gminy Legnickie Pole rośnie ponadto ok. 60 innych pomnikowych okazów drzew,

Dodaj komentarz