Milicz – stawy, zabytki i przyroda.

Moje osobiste skojarzenia dotyczące Milicza zawsze związane były ze stawami i hodowlą karpia. Stawy Milickie to największy w Europie kompleks stawów hodowlanych o powierzchni wody ponad 7 tysięcy hektarów. Większa część tej powierzchni chroniona jest rezerwatem przyrody „Stawy Milickie”, wchodzącym w skład największego w Polsce „Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy”.  Milicz zachwyci również znawców zabytkowej architektury. Jednym z ciekawszych zabytków jest kościół św. Andrzeja Boboli z 1714 r. o konstrukcji szachulcowej, jeden z sześciu tzw. „kościołów łaski”.

Średniowieczny rodowód posiada zrujnowany zamek książąt oleśnickich.

Ruiny znajdują się w parku, obok klasycystycznego pałacu z końca XVIII w. obecnie siedziby Zespołu Szkół Leśnych.

Pałac otacza rozległe założenie parkowe z wieloma okazami drzew o rozmiarach pomnikowych, głównie rodzimych dębów, buków, klonów i olch. Wart zwrócić też uwagę na egzotyczne gatunki : cypryśnika błotnego, żywotniki olbrzymie, choiny kanadyjskie.

Dziwnym zrządzeniem losu żadne z drzew parkowych nie posiada statusu pomnika przyrody, tych musimy szukać po lewej stronie drogi 439 Milicz – Sułów. Grupa 4 pomnikowych dębów znajduje się w pobliżu skrzyżowania ul. Sułowskiej z Kombatantów. Najłatwiej wypatrzyć największy w tej grupie okaz o obwodzie 668 cm.

Pozostałe rosną na poboczu drogi, na wysokości tablic oznaczających teren zabudowany oraz  granice administracyjne miasta. Obwody tych drzew przekraczają 500 cm, jeden egzemplarz jest uschnięty.

Drzewa te w sezonie letnim ciężko zauważyć i równie trudno dobrze sfotografować.     W kolejnych artykułach opiszę wybrane pomniki przyrody znajdujące się na terenie gminy Milicz.

4 komentarz do “Milicz – stawy, zabytki i przyroda.

 1. Witam!
  Szukałam różnych informacji o pomnikach przyrody w gminie Milicz i natknęłam się na Pana materiały. Bardzo ciekawy przegląd pomników przyrody poparty zdjęciami.
  Jako stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej ” Dolina Baryczy” wraz z 10 szkołami realizujemy projekt ” Przyjaciele pomnikowych drzew”- edukacja i tworzenie pomnikowych drzew w gminie Milicz i Krośnice- w ramach inicjatywy LOKALNE EKOLOGICZNE INICJATYWY OBYWATELSKIE .
  Młodzież wraz z opiekunami szuka w pobliżu swoich szkół takich wyjątkowych okazów i przygotowuje dokumentację. Odbywają się spotkania i warsztaty o drzewach dla grup szkolnych, które aktualnie prowadzę.Oczywiście przeanalizowaliśmy rejestr drzew pomnikowych. W przypadku parku milickiego tez byłam mocno zdziwiona, że nie ma na jego terenie żadnego pomnika przyrody, choć drzew różnych gatunków o odpowiednich wymiarach jest kilka. W tej sprawie rozmawiałam z pracownikiem w gminie i wyjaśnił mi, że park jest zabytkowy więc to wystarczy i nie trzeba tam stanowić pomników przyrody. Konsultowałam tą sprawę z prawnikiem i jak się dowiedziałam nie ma przeciwwskazań w przepisach, żeby takie pomniki w parku ustanowić. Proszę o poradę bo Pan sporo jeździ i zna różne miejsca gdzie pomniki są – Czy na terenie parku czy też rezerwatu przyrody można stanowić pomniki przyrody? Czy zna pan konkretne przykłady z innych gmin że takie pomniki są ? Byłabym wdzięczna za podpowiedź bo mam spotkanie z grupą leśników z Technikum Leśnego i jak wiem chcą „opracować” i przygotować wniosek właśnie na drzewa w parku milickim.
  Projekt trwa do czerwca 2016 – chętnie skorzystalibyśmy z Pana doświadczenia.
  Pozdrawiam
  Zofia Pietryka

  • W zasadzie większość parków przypałacowych na Dolnym Śląsku posiada status parków zabytkowych. W żadnym wypadku nie koliduje to z tym, by pewne okazy drzew wyszczególnić jako wyjątkowo cenne, godne ochrony pomnikowej. Przykłady można by tu mnożyć: park przy zamku w Kliczkowie z pomnikowymi drzewami, Parki Miejskie w Legnicy, Chojnowie, Prochowicach, Lubaniu (wiele pomnikowych drzew), zabytkowe parki zdrojowe w Dusznikach, Polanicy, Kudowie, Lądku, Szczawnie posiadają po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pomnikowych drzew. Z dalszych okolic: słynne dęby Lech, Czech i Rus rośną w zabytkowym parku w Rogalinie, zabytkowy park w Gołuchowie z 40 pomnikowymi drzewami. Pewne zdziwienie mogą budzić pomniki przyrody w Parkach Narodowych i rezerwatach, niemniej i z takimi przykładami się spotkałem np. w Wielkopolskim PN. Podkreślają one wyjątkowość znajdujących się tam obiektów, często przyrody nieożywionej. Proszę przejrzeć dokładnie Spis Artykułów, a znajdzie Pani kilkadziesiąt innych przykładów.

 2. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, chciałam się upewnić bo nie chciałabym narazić młodzieży na jakieś nieprzyjemności a przepisy się jednak zmieniają. Być może jak przyjedzie Pan kiedyś do Milicza to w parku będą już pomniki przyrody bo są tam takie drzewa, które na to zasługują.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz