Pomniki przyrody w gminie Osiecznica.

Gmina Osiecznica położona jest w północno – zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie bolesławieckim. Pod względem obszarowym jest jedną z największych gmin w Polsce (437,07 km², 13 miejsce). O niezwykłym uroku gminy przesądzają lasy – w sezonie masowo odwiedzane przez zbieraczy runa leśnego, zajmują one ok. 65% powierzchni gminy. Przy tak dużym stopniu zalesienia nie może oczywiście brakować drzew uhonorowanych statusem pomnika przyrody. Ochroną pomnikową objęto w gminie prawie 30 drzew. Większość z nich została już opisana na tym blogu, niniejszy wpis ma na celu podsumowanie informacji.

Perełką i największą atrakcją gminy jest zespół pałacowo – parkowy w Kliczkowie.

Przy drodze do zamku warto zwrócić uwagę na pomnikowy dąb „II Armii WP” oraz lipę o nazwie „Klucznica”. Pomnikowa choina kanadyjska „Traperka” i buk „Przyrodników” rosną na terenie rozległego parku. Zdjęcia oraz dokładny opis okazów w artykule „Pomniki przyrody w Kliczkowie„.

W Osiecznicy pomnikowe drzewa zgrupowane są na północnym krańcu miejscowości, niedaleko leśniczówki zlokalizowanej przy ul. Rzecznej. Znajdziemy tam modrzew europejski „Wodniaków”, sosnę pospolitą „Wiewiórka”, lipę „Teresa” oraz dąb szypułkowy „im. Piotra Hamerlika”. Zainteresowanych odsyłam do artykułu „Pomniki przyrody w Osiecznicy„.

W pobliskim Tomisławiu rośnie wspaniały dąb „Eleonory”. Zlokalizowany jest na tyłach kościoła, niedaleko brzegu Kwisy.

GPS N 51°17′36.95″ , E 15°25′49.89″

Okaz mierzy 605 cm w pierśnicy, wysokość dębu ok. 20 metrów.

Duża grupa pomnikowych drzew znajduje się w granicach administracyjnych wsi Przejęsław. Znajdziemy tu dąb szypułkowy „Junak”, powalony świerk „Basior” i na północnym krańcu wsi dęby „UNESCO”, „ONZ” oraz „Olgierd”. Szczegóły w artykule „Pomniki przyrody w Przejęsławiu„.

W Ławszowej jeden pomnikowy dąb o nazwie „Ogrodnik” rośnie w centrum wsi, dąb „Sokół” na południowym krańcu, dąb „Wawrzek”, „Jędrek” oraz brzoza „Wiotka” zlokalizowane są w opuszczonej kolonii Budków (Hasenau). Zdjęcia oraz opis w artykule „Pomniki przyrody w Ławszowej„.

W opuszczonej wsi Luboszów znajduje się interesujące zgrupowanie pomnikowych drzew. Status pomnika przyrody posiadają : dąb „Lopek”, Dąb „Marii Teresy”, „Rugiewit” i jeszcze jeden którego imienia nie udało mi się ustalić. Ponadto rośnie tu pomnikowy modrzew eurojapoński „Mściwój” oraz duża ilość innych, sędziwych okazów, w tym egzotyczne drzewa iglaste (sosna wejmutka, sosna czarna, choina kanadyjska). Szersze informacje w artykule „Luboszów – pomnikowe drzewa w opuszczonej wsi„.

Pomnikowy okaz dębu o imieniu „Wiarus” rośnie w pobliżu Luboszowa, po prawej stronie Kwisy. Można go odnaleźć przy drodze wzdłuż Kwisy, ok. 100 m na południe od murowanego progu rzecznego.

GPS N 51°25′30.21″ , E 15°24′10.20″

Dąb mierzy w pierśnicy 490 cm, wysokość drzewa ok. 22 metry.

W zasadzie do Luboszowa (w jego przedwojennych granicach) można przypisać pomnikową lipę „Niobe” o obwodzie 413 cm. Rośnie ona przy ruinach domu w dawnej osadzie Dohms, ok. 100 m na wschód od dużego parkingu leśnego „Pod Kapeluszem”, przy drodze Osiecznica – Świętoszów.

GPS N 51°26′39.89″ , E 15°23′10.38″

W Parowej, na wschodnim krańcu wsi, przy budynku dawnej lesniczówki (obecnie Agroturystyka Leśna Chata), rosną dwa cisy „Bliźniaki”.

GPSN 51°21′50.39″ , E 15°15′52.48″

Obwód cisów w pierśnicy wynosi 122, 93 cm, niestety jeden z okazów jest uszkodzony.

Dodaj komentarz