Pomniki przyrody w Bytomiu Odrzańskim.

Bytom Odrzański to jedno z najpiękniejszych miast Środkowego Nadodrza, wzmiankowane już w 1005 r. Położony na lewym brzegu Odry, w powiecie nowosolskim, jest siedzibą gminy miejsko – wiejskiej. Miasto może się poszczycić bogatym zespołem zabytkowych budowli. Obowiązkowo trzeba zobaczyć rynek z kolorowymi kamienicami i ratuszem z początku XVII w.

W rogu rynku stoi (budzący mieszane uczucia wśród mieszkańców i przyjezdnych) pomnik kota odprowadzającego pijanego delikwenta do domu.

Ciekawostką jest zespół 5 krzyży pojednania wmurowanych w naroża kościoła św. Hieronima.

Warto również pospacerować promenadą nad brzegiem Odry.

Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania Bytomia Odrzańskiego jest niewielki park miejski o pow. 0,94 ha, zlokalizowany przy ul. A. Mickiewicza, wzdłuż ogrodzenia cmentarza. Rośnie w nim kilka sędziwych dębów, 6 z nich posiada status pomnika przyrody.

GPS N 51°43′45″ , E 15°49′19″

Przechodzimy obok głazu z nazwą parku, nieco dalej rośnie ogromny, lecz mocno uszkodzony dąb i Dąb Pamięci poświęcony zamordowanemu przez NKWD polskiemu oficerowi

Idąc dalej, mijamy 5 kolejno rosnących pomnikowych dębów o obwodach 325, 405, 412, 526 i 470 cm; wysokość okazów ok. 25 metrów.

Przy ostatnim drzewie oznaczonym tabliczką, rośnie pomnikowy dąb szypułkowy o nazwie Bytomskie Bliźniaki; dwupienny o obwodzie 322 i 357 cm, wysokość 25 m.

Na krańcu parku stoi jeszcze patriotyczny obelisk.

Dodaj komentarz