Głaz narzutowy Klickstein k. Rościna.

Na zróżnicowany krajobraz Pojezierza Myśliborskiego największy wpływ miało ostatnie zlodowacenie Bałtyckie. Tworami działalności lodowca są tu liczne jeziora rynnowe, znaczna ilość zagłębień z małymi bezodpływowymi jeziorkami typu oczek lub kociołków oraz wzgórza morenowe. Wędrujący lodowiec wlókł ze sobą materiał skalny, który po wytopieniu lodu osadził się w postaci piasków, żwirów oraz potężnych głazów narzutowych, zwanych eratykami. Wiele z nich chroni się jako pomniki przyrody nieożywionej. Największy głaz na Pojezierzu Myśliborskim o obwodzie 25 m opisałem w artykule „Głazy „Bliźniaki” k. Krzymowa (gm. Chojna)„. Równie ciekawy, choć nie tak wielki jest głaz o nazwie Klickstein (Diabelski Kamień), zlokalizowany w pobliżu Rościna (gm. Myślibórz). Do eratyku kieruje nas drogowskaz ustawiony na skrzyżowaniu w zachodniej części wsi.

Kolejny ustawiono 100 m dalej, potem czeka nas dość męcząca trasa (ok. 600 m) zarośniętą polną drogą do granicy lasu i po kolejnych 400 m jesteśmy przy głazie.

GPS N 52°53′04.77″ , E 14°46′53.55″

Obok głazu ustawiono tablicę z opisem pomnikowego eratyku oraz związaną z nim legendą.

Obwód głazu wynosi 12,53 m, wysokość 2,15 m; pod względem petrograficznym jest to gnejs oczkowy, barwy szaro – różowej.

Wokół Klicksteina uformowano krąg z głazów o średnicy 0,4-0,8 m, średnica kręgu wynosi około 15 m. Na zewnątrz od niego znajdują się nagromadzenia eratyków w kurhanach. Całość jest pozostałością po megalitycznym cmentarzysku ludności kultury pucharów lejkowatych (około 3400–2500 lat p.n.e.).

Bardzo liczne zgrupowanie głazów narzutowych zlokalizowane jest w pobliskim rezerwacie „Długogóry” k. Chłopowa (gm. Myślibórz).

Statusem pomnika przyrody nieożywionej uhonorowano tutaj aż 9 wyróżniających się narzutniaków, niestety na znalezienie wszystkich zabrakło mi czasu. Najbardziej fotogenicznym eratykiem w rezerwacie jest Kamień Syzyfa o obwodzie 6,35 m.

Leży on na skarpie, niedaleko przygotowanego parkingu, oparty o krzew głogu.

Ciekawym pomnikiem przyrody ożywionej na skraju rezerwatu jest buk pospolity (obwód 380 cm) o nazwie „Matka Lasu”.

Sporej wielkości głaz o statusie pomnika przyrody znajduje się po przeciwnej (południowo – zachodniej) stronie szosy Chłopowo – Piaseczno. Niestety jest bardzo trudny do odnalezienia, dodatkowo ukryty w roślinności.

GPS N 52°53′24.77″ , E 14°41′22.85″

Obwód pomnikowego eratyku wynosi 11,5 m, wysokość 1,8 m, materiał – granit.

Dodaj komentarz