Pomnikowa lipa w Unisławiu Śląskim.

Unisław Śląski jest dużą wsią, położoną przy drodze 35 z Wałbrzycha do Mieroszowa. Stanowi dobry punkt wypadowy do zdobycia Dzikowca, Lesistej Wielkiej oraz Masywu Stożka. Przy kościele Wniebowzięcia NMP w centrum wsi rośnie ogromna lipa drobnolistna.

Wiek tego pomnika przyrody ożywionej oceniany jest na 400 lat.

Pień oznaczony stosowną tabliczką ma 825 cm w obwodzie, wysokość drzewa to ok. 32 metry.

Lipa rośnie na cmentarzu przykościelnym otoczonym murem. Brama na teren zwykle jest otwarta, więc nie ma problemu z podziwianiem tego okazałego drzewa.

2 komentarz do “Pomnikowa lipa w Unisławiu Śląskim.

  1. Widziałem tą potężną piękną lipę rosnącą tuż przy kościele w Unisławiu Śląskim. Ogrom jej rozmiarów robi wielkie wrażenie. Obawiam się jednak, że bardzo silne górskie wiatry mogą ten piękny pomnik żywej przyrody przewrócić, wówczas doszło by do uszkodzenia pięknego zabytkowego kościoła. Konieczne jest niezwłoczne moim zdaniem konkretne rozwiązanie. Może by tak obciąć niektóre konary lub obniżyć przez obcięcie części pnia ? Jeśli drzewo stanie się „ofiarą” wiatrów to zginie piękna lipa i kościół poniesie ogromne straty gdy lipa nań upadnie.

    • W historii tej miejscowości niejeden silny wiatr już wiał, a kościół jak i rosnąca obok lipa nadal stoją. Wiadomo że tak nie będzie wiecznie, z upływem lat postępuje martwica drewna, zmniejszając wytrzymałość mechaniczną. Jednak decyzję o formie zabezpieczenia tego drzewa zostawmy dendrologom – to oni specjalizują się w tej materii.

Dodaj komentarz