Dąb „Młynarz” z Piotrowic (gm. Chojnów, dolnośląskie).

O pomnikowym dębie „Młynarzu” pisałem w marcu 2014 r. w artykule „Pomnikowe drzewa w Konradówce – Piotrowicach„. Dlaczego zatem wracam po latach do tematu tego drzewa? Otóż dlatego, że dopiero 10 maja 2020 r. tak naprawdę po raz pierwszy go ujrzałem i zachwyciłem się jego dostojeństwem. Na wskutek błędnego opisu lokalizacji w rejestrze RDOŚ, za „Młynarza” przyjąłem grubszy okaz z pary dębów rosnących nad Kanałem Osetnickim, na tyłach budynku nr 3 w Piotrowicach. Dopiero dokładny pomiar wykonany wspólnie z Pawłem Lenartem (https://www.lenartpawel.pl/) oraz porównanie wyglądu drzewa do fotografii zamieszczonej w książce „Drzewa Polski” z 2015 r. doprowadziło do stwierdzenia, że mamy do czynienia z innym pomnikowym okazem. Właściwy „Młynarz” rośnie również nad Kanałem Osetnickim, ale ok. 300 m niżej, sprytnie schowany w kępie drzew i krzewów.

GPS N 51°15′49.84″ , E 15°53′49.14″

Piotrowice - pomnikowy dąb Młynarz

Aby trafić do „Młynarza” należy za dawnym młynem skręcić w lewo (idąc w prawo trafimy do pary dębów) i maszerować ok. 100 m wzdłuż młynówki.

dąb Młynarz z Piotrowic - widok od strony południowejPiotrowice - dąb Młynarzdąb Młynarz z Piotrowic

Pomnikowy dąb rośnie nad brzegiem Kanału Osetnickiego, ok. 50 m od ogrodzenia posesji nr 6 (duży szrot).

dąb Młynarz z Piotrowic - widok od strony północnej

Pomiar obwodu „Młynarza” ze względu na liczne guzy i narośla nie należy do łatwych zadań. Niemniej zrobiliśmy z Pawłem wszystko, by odbyło się to zgodnie z zasadami dendrometrii.

pomiar obwodu pomnikowego dębu Młynarz

Zmierzony obwód pierśnicowy – 837 cm – plasuje „Młynarza” na drugim miejscu w rankingu najgrubszych dolnośląskich dębów. Grubszy od niego jest tylko „Bliźniak” z Twardogóry (904 cm), ale jak sama nazwa sugeruje jest on zrostem dwóch dębów. Wysokość „Młynarza” to ok. 20 metrów, szacunkowy wiek 550 – 600 lat.

pomiar obwodu dębu Młynarz

Opisywany kolos jest oznakowany starą, odwróconą tabliczką wiszącą na jednym gwoździu, poniżej znajduje się druga, już nieczytelna tabliczka. Obok znajduje się charakterystyczny guz przypominający wyglądem głowę zająca lub ryby.

narośla na pniu dębu Młynarz

Dolna część pnia pokryta jest wieloma guzami i naroślami, niemniej stan zdrowotny drzewa należy uznać za zadowalający.

pień dębu Młynarz

pień dębu Młynarz z Piotrowicpień dębu Młynarz od strony strumieniapień pomnikowego dębu Młynarz

W kilku miejscach widoczne są ślady po wyłamanych lub wyciętych konarach.

kalusy na dębie Młynarz

Dodaj komentarz