Są takie pomniki przyrody, które w szczególnym stopniu zapadają w pamięci i to niekoniecznie z powodu ich rekordowego rozmiaru, ale również ze względu na unikalny pokrój, nietypową lokalizację czy też niezwykłą historię z nim związaną. Do takich okazów niewątpliwie należy dąb „Madej”, zlokalizowany w górnej części wsi Lubiechów Dolny, w gminie Cedynia (pow. gryfiński, zachodniopomorskie). Drzewo jest łatwe do odnalezienia, rośnie po prawej stronie drogi nr 125, ok. 130 m poniżej skrzyżowania dróg do wsi: Bielinek i Piasek.
GPS N 52°55′07″ , E 14°12′18″
Elementem wyróżniającym ten okaz rosnący na stromej skarpie jest mur oporowy zbudowany z cegły klinkierowej, wykonany najprawdopodobniej jeszcze przed II wojną światową, podczas poszerzania drogi. Postawienie muru miało ma celu zabezpieczenie drzewa przed obsunięciem lub wywrotem. Całość tworzy bardzo charakterystyczną i unikalną kompozycję, godną polecenia i odwiedzenia.
Pień dębu w odziomkowej części powoli zalewa tkanką drzewną górną krawędź muru.
Zmierzenie obwodu dębu „Madej” jest sporym wyzwaniem, pomiary wykonane w 2021 r. przez autorów publikacji „Analiza stanu zachowania najgrubszych dębów powiatu gryfińskiego” dały wynik 599 cm, wysokość drzewa 22 metry. Podstawą prawną do ochrony pomnikowej jest Uchwała nr XXVIII/227/2013 Rady Miejskiej w Cedyni z dnia 7 listopada 2013 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.
100 metrów poniżej „Madeja” rośnie drugi, nawet nieco grubszy pomnikowy dąb, jednak pozbawiony tak spektakularnego wyglądu. W cytowanej wyżej Uchwale nie ustanowiono dla niego imienia, jednak miejscowi nazywają go „Pietrek”.
Dąb mierzy w obwodzie 618 cm, wysokość drzewa 20 metrów, rozpiętość regularnej korony 10 metrów. Na pniu od strony północno – zachodniej widoczna jest rozległa martwica powstała po uderzeniu auta ciężarowego.
W promieniu 500 m od pomnikowych dębów w Lubiechowie Dolnym znajdują się aż 3 rezerwaty przyrody: „Olszyna Źródliskowa pod Lubiechowem Dolnym”, „Dolina Świergotki” i „Bielinek”. W tym ostatnim znajduje się jedyne w Polsce stanowisko dębu omszonego (Quercus pubescens).