Pomniki przyrody Janowic Wielkich.

Janowice Wielkie to wieś gminna oddalona niecałe 20 km od centrum Jeleniej Góry. Stanowi dogodny punkt wypadowy w pobliskie Rudawy Janowickie, stanowiących część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do wędrówek, fantazyjne skałki cieszą oko turysty i amatorów wspinaczki. Nie brakuje tu również ciekawych pomników przyrody. Pierwszy z nich znajdziemy w centrum miejscowości – aleja obsadzona jarząbem szwedzkim, prowadząca od dworca PKP do ulicy 1-go Maja.

Początek alei od strony dworca PKP

Wzdłuż alei, po obu jej stronach, rośnie 80 sztuk (niegdyś 98 szt.) tego chronionego w Polsce gatunku jarząba. Obwód pni tych drzew wynosi 155 – 248 cm, wysokość 15 metrów.

Aleja – na końcu budynek dworca

W poszukiwaniu kolejnych pomnikowych drzew należy kontynuować spacer zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich, prowadzącym do ruin zamku Bolczów. Przejście od dworca PKP do ruin zamku nie powinno nam zająć więcej niż godzinę.

Ruiny są niezwykle malownicze, mury zamku są doskonale wkomponowane w rzeźbę terenu. W pobliżu wejścia, przy szlaku rośnie pomnikowy buk pospolity o obwodzie 371 cm i wysokości 30 metrów.

Buk w pobliżu wejścia na zamek Bolczów

Zwiedzając zamek warto zwrócić uwagę na pomnikowy wiąz górski, rosnący obok studni. Wymiary tego drzewa – 330 cm w obwodzie, 18 metrów wysokości.

Poza murami zamku, po jego północnej, trudno dostępnej stronie rosną jeszcze dwa pomnikowe drzewa : wiąz górski (387 cm obwodu) i ułamany buk pospolity (365 cm obwodu).

Wracając do Janowic, warto kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem; po zejściu do doliny Janówki, żółty szlak doprowadzi nas do dworca PKP. Po drodze, przy szlabanie zagradzającym wjazd do lasu, rosną okazałe dęby szypułkowe, których wiek ocenia się na ponad 200 lat.

Jeden komentarz do “Pomniki przyrody Janowic Wielkich.

  1. Byłem na zamku ale zanim zacząłem się interesować pomnikami 🙂 Przez przypadek kilka z tych drzew uchwyciłem w kadrze. Warto dodać, że znajdujący się zaraz przy mostku dorodny wiąz także planowany jest do objęcia ochroną pomnikową.

Dodaj komentarz