Pomniki przyrody w Karpaczu.

Karpacz (pow. jeleniogórski, dolnośląskie) to znany ośrodek turystyczny w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki. Miasto stanowi znakomity punkt wypadowy do turystyki górskiej i krajobrazowej. Do bogatej oferty turystycznej Karpacza dołączono istniejące w mieście pomniki przyrody. Przy każdym z nich ustawiono stylowy głaz z wyrzeźbioną nazwą pomnika przyrody oraz tablicę informacyjną.

DSC_0034

Obowiązkowym punktem zwiedzania Karpacza jest romańska, drewniana Świątynia Wang, na terenie której znajduje się pierwszy pomnik przyrody. 20 metrów od wejścia, obok rzeźby Łazarza, rośnie bluszcz pospolity.

Świątynia Wang w Karpaczupomnikowy bluszcz pospolity na terenie Świątyni Wang

pień pomnikowego bluszczu rosnącego przy Wangu

Mimo skromnych rozmiarów, został objęty ochroną ze względu na wysokość położenia ok. 840 m.n.p.m (trzecie miejsce w Polsce).

Bardziej okazały, pomnikowy bluszcz rośnie na elewacji budynku przy ulicy Myśliwskiej 2.

W pobliżu (ok. 100 m na północny – zachód), w grupie granitowych skałek, rośnie kolejny pomnik przyrody – klon jawor. Drzewo ukryte jest pośród samosiejek i ze względu na ogrodzone posesje, dość trudno do niego dotrzeć.

Omawiany jawor nie wyróżnia się specjalnie rozmiarami – jego obwód wynosi 278 cm. Ciekawostką jest to, że zdaje się wyrastać bezpośrednio ze skały. Potężne korzenie obejmują głaz niczym szpony ogromnego gada.

W Karpaczu rosną dwie pomnikowe lipy drobnolistne. Pierwsza tzw. Lipa Sądowa rośnie przy głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja, w pobliżu kościoła parafialnego. Obwód pnia wynosi 510 cm, wiek ocenia się na 300-350 lat.

Druga lipa rośnie w ogrodzie posesji przy ulicy Szkolnej 1. Obwód pnia 462 cm, wiek ok. 350 lat (posadzona około 1640 roku).

W ogrodzie posesji przy ul. Zamkowej 3, przy granicy z posesją Kamienna 4 znajduje się  pomnikowa sosna limba o obwodzie 272 cm. Drzewo rośnie między potężnymi świerkami i dlatego jest trudne do wypatrzenia.

W dolnej części miasta, obok marketu „Netto”, rośnie pomnikowy kasztan jadalny o obwodzie 315 cm. Drzewo posadzono ok. 1925 roku. Okaz opisałem dokładniej w artykule „Pomnikowy kasztan jadalny w Karpaczu

Pomniki przyrody nieożywionej w Karpaczu reprezentuje osobliwy twór geologiczny – marmit Studzienka. Znajduje się on 100 metrów poniżej mostu na Łomnicy przy ulicy Strażackiej. Więcej informacji oraz zdjęć w artykule „Marmit Studzienka w Karpaczu„.

2 komentarz do “Pomniki przyrody w Karpaczu.

  1. Udany wpis. Gratulacje dla autora :). Podeślę linka do tej stronki przyjaciołom, sądzę, że też powinni ją docenić. Mam nadzieję, że takie witryny wciąż będą prosperowały w sieci pomimo podpisania ACTA przez . Myślę, że będę gościć tu w przyszłości.

    Moje uszanowanie – Mieczysław Jasiński

Dodaj komentarz