Pomnikowa aleja w Jeleniej Górze – Cieplicach

Nie zawsze pomnikiem przyrody ożywionej jest pojedyncze drzewo. Nierzadko jest to grupa kilku egzemplarzy a niejednokrotnie wszystkie drzewa rosnące wzdłuż drogi, alei. Takim przykładem jest aleja dębowo – klonowa znajdująca się przy Domu Dziecka „Dąbrówka” w Cieplicach.

początek alei od strony Cieplic

Środek alei

Początek alei znajduje się przy stawie na terenie Domu Dziecka; utwardzona droga ma kilkaset metrów i biegnie w kierunku Podgórzyna. Choć nie każde drzewo osiągnęło  pomnikowe rozmiary, to dla zachowania efektu estetycznego chronione są wszystkie egzemplarze.

Po obu stronach alei rośnie 128 drzew w tym : 64 dębów szypułkowych, 55 klonów pospolitych, 5 dębów czerwonych, 3 klony jawory, jedna lipa. Obwód pni 76÷415 cm (dane : Program Ochrony Środowiska dla miasta Jelenia Gora na lata 2008÷2012).

widok z mostu na Podgórnej

Aleja od strony Podgórzyna

 Pieszo do alei można się dostać od Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim; należy się kierować na tamę na rzece Wrzosówka, zejść ścieżką w dół i po 500 metrach znajdziemy się przy ogrodzeniu Dąbrówki. Następnie w prawo wzdłuż płotu, po 150 metrach początek alei.

Jeden komentarz do “Pomnikowa aleja w Jeleniej Górze – Cieplicach

Dodaj komentarz