Pomnikowe drzewa Piechowic.

Piechowice – miasto i gmina położona pomiędzy Jelenia Górą a Szklarską Porębą. W granicach administracyjnych znajduje się znany Wodospad Szklarki (enklawa KPN) oraz rezerwat krokusów w Górzyńcu. W Piechowicach rośnie kilka pomnikowych drzew, najbardziej znanym jest 700 – letni cis.

Wjeżdżając do miasta od strony Sobieszowa (dzielnica Jeleniej Góry) mijamy widoczny po prawej stronie niewielki, trochę zaniedbany park. Pośród wielu interesujących drzew (okazałe buki, graby, dęby czerwone) ochroną pomnikową objęto jesion wyniosły o obwodzie 324 cm i wysokości 34 m. Pomnikowy egzemplarz jest łatwy do odnalezienia, ale trudny do sfotografowania w całości.

Piechowice - pomnikowy jesionpień pomnikowego jesionu z Piechowic

100 metrów dalej, przy ulicy Żymierskiego 12, nad strumykiem rośnie sędziwy cis.

Piechowice - pomnikowy cis pospolity

pomnikowe cisy z Piechowic

Pnie (229 i 159 cm obwodu) tego okazu rozdzielają się tuż przy powierzchni ziemi, dlatego w wielu opracowaniach jest mowa o dwóch cisach z Piechowic. Wysokość drzew to 13 i 11 m, obliczony przez C. Pacyniaka wiek to 520 lat (na tablicy obok mostku podano wiek 700 lat). O tym okazie wspominałem w artykule o dolnośląskich cisach.

Piechowice - pnie pomnikowych cisów

Jadąc dalej mijamy kościół parafialny, przekraczamy most na rz. Kamienna, za zakrętem odbijamy w prawo w ulicę Szkolną i na skrzyżowaniu w lewo, w ulicę 22 Lipca. Obok bloku znajduje się ogrodzony plac zabaw, na terenie którego rośnie pomnikowy buk pospolity.

Piechowice - pomnikowy buk

Obwód pnia wynosi 334 cm, wysokość ok. 30 metrów.

pomnikowy buk w Piechowicachpień pomnikowego buka z Piechowic

Wracamy na ulicę Żymierskiego, mijamy hutę szkła kryształowego „Julia” i skręcamy w prawo w dzielnicę Górzyniec. Przejeżdżamy pod estakadą i spoglądamy w prawo (ul. 1-go Maja ). Rośnie tam okazały dąb szypułkowy o obwodzie 354 cm i wysokości 28 m.

Piechowice - pomnikowy dąb

Piechowice - pień pomnikowego dębu

Korona tego drzewa jest dobrze widoczna z drogi do Szklarskiej Poręby (DK 3).

pomnikowy dąb rosnący przy estakadzie w Piechowicachkorona pomnikowego dębu widziana z DK 3

Znowu wracamy na główną ulicę miasta (Żymierskiego), posuwamy się w górę, przekraczamy most na Kamiennej i znajdujemy się na pętli autobusów MZK. W centralnym miejscu rośnie pomnikowa topola biała.

Uchwałą Rady Miasta Piechowice nr 94/XVI/2015 z dnia 3 grudnia 2015 r. pozbawiono topolę ochrony pomnikowej, po czym drzewo wycięto.

Okazały pień (445 cm) oznaczono stosowną tabliczką.

Ostatnie pomnikowe drzewo znajduje się w dzielnicy Michałowice. Skręcamy w lewo i drogą pełną zakrętów, pod tunelem wykutym w skale docieramy do Placu Wczasowego u zbiegu ulic Sudeckiej, Śnieżnej i Kolonijnej. Zjeżdżamy w dół ulicą Kolonijną (bardzo stromo !), przy budynku nr 8 rośnie pomnikowy dąb szypułkowy (jadąc z góry łatwo go przeoczyć).

pomnikowy dąb rosnący w Michałowicach

Michałowice - pomnikowy dąb

Wymiary tego drzewa to 383 cm w obwodzie i ok. 30 m. wysokości; mając na uwadze, że rośnie w niekorzystnych warunkach klimatycznych (ok. 650 m.n.p.m.) to bardzo przyzwoity wynik.

Michałowice - pień pomnikowego dębu

Dodaj komentarz