Dolnośląskie cisy.

 

Cis pospolity jest drzewem lub krzewem iglastym, zimozielonym, osiągającym wysokość do 27m. Rośnie powoli, jego drewno o wąskim słoju jest bardzo twarde i używane było niegdyś do wyrobu łuków, kusz i strzał. Cała roślina, oprócz czerwonej osnówki otaczającej nasiono, zawiera trujący alkaloid taksynę. W Polsce cis znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową; istnieją rezerwaty chroniące skupiska tych ciekawych drzew (np. Rezerwat Cisy Staropolskie, Rezerwat Cisy Boleszkowickie), jednak najstarsze cisy znajdują się poza granicami rezerwatów.

 

Najstarszym cisem i jednocześnie najstarszym drzewem w Polsce jest okaz rosnący w Henrykowie Lubańskim. Aby do niego trafić, trzeba w Lubaniu skierować się na Węgliniec i na skrzyżowaniu we wsi skręcić w lewo. Następnie 3 kilometry jazdy wąską drogą prawie do końca wsi i po lewej stronie wypatrujemy cisa rosnącego blisko zabudowań gospodarczych. Wiek tego drzewa oceniany jest na ok. 1300 lat. Niestety staruszek już dogorywa, pień wewnątrz jest pusty. Szerszy opis na http://www.odskok.pl/drzewa-w-fotografii-t15950-15.html#p140751

Dużo młodszy cis rośnie kilkanaście metrów powyżej starego cmentarza w Bystrzycy k.Wlenia (cmentarz ulokowany jest w środkowej części wsi, obok przystanku PKS 300-400 metrów powyżej zjazdu na Przeździedzę). Wiek omawianego drzewa przekracza 800 lat, w jego pniu znajdują się głębokie wnęki, w które jakiś żartowniś powpychał butelki po piwie.Kolejny interesujący okaz znajduje się w Piechowicach k.Jeleniej Góry, za mostkiem obok przystanku PKS Piechowice Dolne przy ul.M. Żymierskiego. Z opisu znajdującego się na tablicy obok, można odczytać wiek cisa – 700 lat, 292 cm. obwodu, 10 m. wysokości. Inne źródła (Cezary Pacyniak  „Najstarsze drzewa w Polsce „) szacuje wiek tego drzewa na ponad 500 lat.

cis w Piechowicach od strony ulicy

cis w Piechowicach od strony podwórka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawie 700 lat ma cis, który rośnie na skarpie w Wałbrzychu – Sobięcinie  przy ul. W.Pstrowskiego 36. Drzewo wprawdzie otoczone zostało płotkiem, ale rośnie w bardzo zakrzaczonym otoczeniu (nie ma możliwości zrobienia sensownego zdjęcia).

Ostatni w tym zestawieniu cis „Bolko” rośnie w Świebodzicach w dzielnicy Pełcznica nad rzeką o tej samej nazwie. Aby do niego trafić, trzeba iść zielonym szlakiem ulicą S.Moniuszki w kierunku Wąwozu Książ lub zwiedzając słynny zamek zejść 1.5 km. czerwonym szlakiem w dół (po drodze wiele ciekawych drzew).

cis Bolko

pień cisa Bolko

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam świadomość, że powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu. Do  artykułu wybrałem cisy o najstarszej metryce oraz te, którym zdjęcia robiłem w 2011r. Może w następnym roku uda się uzupełnić listę o kolejne pozycje. 

1 komentarz do “Dolnośląskie cisy.

  1. Cis rosnący w Bystrzycy k. Jeleniej Góry (dawniej Hirschberg) nie rośnie na „starym cmentarzu” tylko w parku, który pełnił funkcję prywatnego cmentarza rodzinnego. Nie wydaje się to może istotne jednak pozwoli przygotować Was na kolejną informację 🙂
    To właśnie spod tego starego cisu w parku Pałacu von Braun, młody Werner von Braun pierwszy raz oglądał Księżyc przez teleskop otrzymany w prezencie od swojej matki. TAK, TAK! to nie pomyłka, twórca projektu Apollo 11 – LOTU NA KSIĘŻYC, kilkunastu pozostałych misji APOLLO. Czy wiedzieliście że szef amerykańskiego kosmodromu, spędził swoje dzieciństwo w Bystrzycy koło Jeleniej Góry i to właśnie obok tego drzewa, w roku 1925 będąc małym, nic nie znaczącym dzieciakiem, podjął decyzję: POLECĘ NA KSIĘŻYC!!!
    Czy zrealizował swoje marzenia?
    Spytajcie kosmonautę Neila Aldena Armstronga…

Dodaj komentarz