Lipa sądowa na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Zamek Grodno zbudowano w końcu XIII w. na skalistym szczycie zwanym Zamkową Górą 450 m. W XVI w., w czasach największej świetności zamku, przeprowadzono w nim renesansową przebudowę. W kolejnych latach często zmieniał właścicieli i po opuszczeniu warowni w 1774 r. popadł w ruinę. Stanowi charakterystyczny element krajobrazu, górując nad Jez. Bystrzyckim ( Lubachowskim ).Na dziedzińcu dolnego zamku, rośnie sędziwa lipa szerokolistna, uważana za lipę sądową.

Z tabliczki umieszczonej na rzeczonym pomniku przyrody, można odczytać : obwód 610 cm, wysokość 16 m, wiek oceniono na 500 lat.

W bardzo ciekawy sposób zabezpieczono drzewo przed powaleniem. Lipa znalazła oparcie w dobudowanym obok murku w kształcie stożka.

Otoczenie zamku chronione jest utworzonym w 1957 r. rezerwatem przyrody ” Góra Choina „.Do zamku można dojść z centrum Zagórza Śląskiego szlakami żółtym, niebieskim i zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich ( ma tutaj swój początek ). Spacer nie powinien zająć dłużej niż 20 min. Teren zamku jest zagospodarowany, znajduje się tu muzeum oraz lokale gastronomiczne.

Jeden komentarz do “Lipa sądowa na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Dodaj komentarz