Pomnikowy dąb w Piskorzeńcu (gm. Przedbórz, łódzkie).

Piskorzeniec to niewielka wieś w gminie Przedbórz (pow. radomszczański, łódzkie) położona przy samej granicy oddzielającej województwo łódzkie i świętokrzyskie. Tutejszy krajobraz to mozaika pól uprawnych i łąk otoczonych rozległymi kompleksami leśnymi. Zabudowa wsi skupiona jest wzdłuż drogi powiatowej 3910E. Jadąc przez miejscowość w kierunku Przedborza, można ujrzeć (po prawej stronie) koronę rosnącego w oddali ogromnego dębu szypułkowego. Drzewo zlokalizowane na granicy lasu, dokładnie 520 m na północ od posesji nr 30 (najlepiej je widać z szosy ok. 150 m przed tym domem). Do okazu nie prowadzi żadna większa droga, trzeba się więc przespacerować łąkami, mijając po drodze duży, nieużytkowany budynek gospodarczy.

GPS N 51°03’56.6” , E 20°02’05.5”

pomnikowy-dab-w-piskorzencu

Dawniej okaz posiadał trzy pnie rozdzielające się na wysokości ok. 2 metrów. Obecnie pozostał tylko jeden. Według rejestru obwód dębu mierzonego na wysokości 130 cm wynosi 728 cm, pomiary przeprowadzone w 2015 r. (źródło) dają wynik 750 cm. Ten bezimienny okaz należy więc do czołówki najgrubszych dębów szypułkowych województwa łódzkiego.

pien-pomnikowego-debu-w-piskorzencu

Dąb szypułkowy w Piskorzeńcu jest pomnikiem przyrody od 1996 r. Wg rejestru w 2006 r. przeprowadzono na nim prace pielęgnacyjne. Na pniu wisi jeszcze zdezelowana tabliczka. Olbrzymie dziuple widoczne na zdjęciach zasiedliły szerszenie i zbudowały wewnątrz gniazdo. Dlatego w ciepłych miesiącach należy zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do pomnikowego okazu.

Dodaj komentarz