Aleja Przyleśna w Bolesławcu.

Na liście pomników przyrody Bolesławca znajduje się 15 okazów drzew (Pomnikowe drzewa w Bolesławcu cz. I i cz. II), kilkanaście głazów narzutowych oraz jedna aleja lipowa, nazwana „Aleją Przyleśną”. Status pomnika przyrody rzeczona aleja zyskała całkiem niedawno, bo Uchwałą Rady Miasta Bolesławiec z dnia 28 marca 2012 r. Zlokalizowana jest na skraju lasu komunalnego, pomiędzy ulicami Piastów i Kosiby. Wzdłuż alei poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza „Las przy ul. Piastów w Bolesławcu” (przystanek 5 i 6). Zapraszam zatem na krótki spacer trasą w kształcie pętli, o długości 2 kilometrów (pełny opis ścieżki tutaj).Początek, a właściwie wg dokumentacji koniec alei, jest wyraźnie oznaczony dużą, czerwoną tablicą.

GPS N 51°15′20.22″ , E 15°35′38.63″

W dwurzędowej „Alei Przyleśnej” o długości 350 m rośnie 57 lip drobno – i szerokolistnych, o obwodach mieszczących się w przedziale 120 – 430 cm i wysokości 12.5 – 24 m.

W wypróchniałych pniach i konarach pięciu lip tworzących aleję, stwierdzono stanowiska ściśle chronionego i zagrożonego wyginięciem chrząszcza – pachnicy dębowej. Właśnie występowanie tego owada było głównym argumentem do objęcia ochroną tej alei.

Na końcu alei, przy ogromnej lipie „Dagmara” (opisanej w poprzednim artykule), znajduje się tablica o treści przybliżającej wiedzę o drzewach pomnikowych.

GPS N 51°15′12.42″ , E 15°35′26.73″

Zainteresowani zabytkowymi budowlami z pewnością podejdą pod neogotycką wieżę widokową „Jenny”. Niestety nie można z niej podziwiać widoków.wieża widokowa Jenny w Bolesławcu

Wracając, warto jeszcze odnaleźć „Balbinkę”, 150 – letnią lipę godną objęcia ochroną pomnikową.lipa Balbinka - las komunalny przy ul. Rajskiej w Bolesławcu

Dodaj komentarz