Lipa sądowa na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Zamek Grodno zbudowano w końcu XIII w. na skalistym szczycie zwanym Zamkową Górą 450 m. W XVI w., w czasach największej świetności zamku, przeprowadzono w nim renesansową przebudowę. W kolejnych latach często zmieniał właścicieli i po opuszczeniu warowni w 1774 r. popadł w ruinę. Stanowi charakterystyczny element krajobrazu, górując nad Jez. Bystrzyckim ( Lubachowskim ).Na dziedzińcu dolnego zamku, rośnie sędziwa lipa szerokolistna, uważana za lipę sądową.

Z tabliczki umieszczonej na rzeczonym pomniku przyrody, można odczytać : obwód 610 cm, wysokość 16 m, wiek oceniono na 500 lat.

W bardzo ciekawy sposób zabezpieczono drzewo przed powaleniem. Lipa znalazła oparcie w dobudowanym obok murku w kształcie stożka.

Otoczenie zamku chronione jest utworzonym w 1957 r. rezerwatem przyrody ” Góra Choina „.Do zamku można dojść z centrum Zagórza Śląskiego szlakami żółtym, niebieskim i zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich ( ma tutaj swój początek ). Spacer nie powinien zająć dłużej niż 20 min. Teren zamku jest zagospodarowany, znajduje się tu muzeum oraz lokale gastronomiczne.

1 komentarz do “Lipa sądowa na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Dodaj komentarz