Pomniki przyrody w gminie Wielgomłyny (pow. radomszczański, łódzkie).

Gmina Wielgomłyny położona jest w południowej części województwa łódzkiego, w powiecie radomszczańskim. Wschodnią granicę gminy wyznacza meandrująca Pilica, jednocześnie rzeka stanowi fragment granicy pomiędzy województwem łódzkim i świętokrzyskim. Gmina ma charakter typowo rolniczy – użytki rolne zajmują aż 73% powierzchni. Pod względem turystycznym i wypoczynkowym najciekawsze są wsie położone nad Pilicą. Otoczone lasami, z dala od przemysłu, rozwijają się jako miejscowości agroturystyczne. Warte uwagi są również nielicznie parki podworskie z XIX w. Tworzone często z zachowaniem starego drzewostanu, posiadają sędziwe egzemplarze drzew, chronione jako pomniki przyrody.

Najbardziej znanym pomnikiem przyrody w gminie Wielgomłyny jest Dąb Wolności o obwodzie 752 cm.

Rośnie on w centrum miejscowości, w pobliżu kościoła i klasztoru w Wielgomłynach. Opisałem go dokładnie w poprzednim artykule, do którego odsyłam zainteresowanych.

Najgrubszy dąb szypułkowy w woj. łódzkim rośnie w rogu parku w Krzętowie. Można by pomyśleć, że drzewo to będzie stanowić znakomite uzupełnienie oferty agroturystycznej tej wsi. Nic z tych rzeczy – wejścia do zabytkowego parku wzbraniają ustawione co kilkadziesiąt metrów tablice. Opisywałem już wiele założeń parkowych, ale z takim kuriozum jeszcze się nie spotkałem.

Na szczęście okaz rośnie w samym rogu parku i od biedy można mu się przyjrzeć z drogi.

GPS N 50°58’55” , E 19°49’33”

Okaz mierzy 787 cm w obwodzie, wysokość drzewa 29,5 m, szacunkowy wiek 400 lat.

Według rejestru w krzętowskim parku rośnie 11 pomnikowych dębów. Odnalezienia pozostałych egzemplarzy ze względu na tablice zakazu sobie darowałem. Jednak jeden okaz o obwodzie 571 cm rósł dość blisko tego wyżej opisanego.

Najgrubszy w woj. łódzkim pomnikowy cis pospolity rośnie w parku, który otacza wyremontowany w ostatnim czasie dwór w miejscowości Odrowąż.

GPS N 51°00’37.5” , E 19°42’13.2”

Obwód pnia pomnikowego cisa wynosi 190 cm.

Dwa pomnikowe dęby rosną po przeciwnej stronie ulicy, poza ogrodzoną częścią parku.

Oba dęby zbliżone są wiekiem, mierzą w obwodzie niewiele ponad 5 metrów.

Dodaj komentarz