„Dąb Wolności” w Wielgomłynach (pow. radomszczański, łódzkie).

11 listopada 1918 r. to dzień który dzisiaj przyjmujemy za symboliczną datę odzyskania niepodległości przez Polaków. Dzięki sprzyjającej sytuacji politycznej Polska, po 123 latach zaborów, mogła ponownie zaistnieć na mapie Europy. Radość związana z narodzeniem II Rzeczpospolitej objawiała się na wiele sposobów, m.in. modne stało się wówczas sadzenie dębów, zwanych „Dębami Wolności” lub „Niepodległości”, jako symbolu siły i długowieczności. Te znamienne drzewa sadzono również w kolejnych latach po 1918 r., a w szczególności w 1928 r. – w 10 rocznicę listopadowych wydarzeń. W Wielgomłynach nie posadzono jednak dębu, przy tutejszym klasztorze rósł od stuleci wspaniały okaz, godny tego by stać się symbolem odrodzonej Polski. 11.XI.1928 r. nazwano go uroczyście „Dębem Wolności”, o czym świadczy wmurowana w ogrodzenie kościoła tablica.

Idąc z rynku do pomnikowego dębu mijamy kościół pw. św. Stanisława oraz zabudowania klasztoru Paulinów.

Rosnący obok klasztoru dąb szypułkowy należy do najgrubszych przedstawicieli tego gatunku w woj. łódzkim.

GPS N 51°00’48.5” , E 19°45’43.1”

wielgomlyny-dab-wolnosci

Przy dębie ustawiono tablicę opisującą historię drzewa oraz jego wymiary.

Oficjalny obwód pomnikowego drzewa wynosi 752 cm (790 cm mierzy na wys. 1.0 m), wysokość 24 metry, szacunkowy wiek 350 – 450 lat. Pomnikiem przyrody jest od grudnia 1987 r.

W Krzętowie – wsi należącej do gminy Wielgomłyny – rośnie najgrubszy w woj. łódzkim pomnikowy dąb. Więcej o nim oraz o innych pomnikowych drzewach gminy Wielgomłyny w następnym artykule.

Dodaj komentarz