Pomnikowy dąb z Duczowa Wielkiego (gm. Wołczyn, opolskie).

Gmina miejsko – wiejska Wołczyn położona jest w północnej części województwa opolskiego, pomiędzy Namysłowem a Kluczborkiem. Ochroną pomnikową w gminie objęto 14 obiektów przyrodniczych, w tym 2 aleje, 2 grupy drzew, 9 pojedynczych okazów (łącznie 140 drzew) oraz głaz narzutowy opisany w artykule „Diabli Kamień k. Wierzbicy Dolnej„. Jednym z najokazalszych i równocześnie łatwo dostępnym pomnikiem przyrody ożywionej w gminie Wołczyn jest dąb szypułkowy z Duczowa Wielkiego.

GPS N 51°02′17.2″ , E 17°57′23.1″

Duczów Wielki - pomnikowy dąb latemDuczów Wielki - pomnikowy dąb przy drodze do Wierzbicy Górnejpomnikowy dąb z Duczowa WielkiegoDuczów Wielki - pomnikowy dąb w pasie drogowymDuczów Wielki - pomnikowy dąb na wschodnim krańcu wsi

Drzewo rośnie na wschodnim krańcu wsi, w pasie drogi krajowej nr 42 na odcinku Domaszowice – Wołczyn. Dąb wyeksponowany jest na niewielkim pagórku, na którym znajduje się również kamienny krzyż z wizerunkiem Chrystusa, na postumencie z napisem „Szczęść Boże”.

krzyż przy pomnikowym dębie w Duczowie WielkimDuczów Wielki - krzyż przy pomnikowym dębie

Drzewo posiada bardzo charakterystyczną sylwetkę. Pień na wysokości ok. 3 metrów rozdziela się na dwa główne przewodniki, ten od strony szosy został krótko obcięty i zabezpieczony od góry blachą. W opisach zamieszczonych w internecie to dwa drzewa zrośnięte ze sobą od ponad 150 lat.

dąb o obwodzie 610 cm z Duczowa Wielkiegopień dębu z Duczowa Wielkiego

Obwód pomnikowego dębu wynosi 610 cm, wysokość drzewa 19 metrów, szacowany wiek 270 lat. Pomnikiem przyrody został uznany już w 1953 r., niestety na pniu nie znajduje się stosowna tabliczka.

pomiar obwodu pomnikowego dębu

Ślady po usuniętych, dużych konarach widać również na pniu od strony pola uprawnego.

pień pomnikowego dębu z Duczowa Wielkiegoślady po konarach na pniu pomnikowego dębu

Dodaj komentarz