Pomnikowa lipa drobnolistna z Proślic (gm. Byczyna, opolskie).

Najgrubsza lipa drobnolistna w województwie opolskim rośnie w Proślicach, niewielkiej wsi oddalonej o 7 km na wschód od Byczyny (pow. kluczborski, opolskie). Jest łatwa do odnalezienia – rośnie na krańcu miejscowości, przy drodze do Byczyny, naprzeciw posesji nr 23.

GPS N 51°06′09″ , E 18°07′44″

Proślice witają

Ogromna lipa rośnie w towarzystwie drugiej, znacznie młodszej lipy, posadzonej w 1930 r.; obie otacza betonowy murek.

Proślice - pomnikowa lipapomnikowa lipa na skraju wsi ProśliceProślice - pomnikowa lipa widziana od strony polaProślice - pomnikowa lipa od strony pola

Opisywana lipa charakteryzuje się krótkim, masywnym pniem z potężnymi konarami i nisko osadzoną koroną.

Proślice - pomnikowa lipa w maju 2020 r.

Proślice - pomnikowa lipa w kwietniu 2020 r.pomnikowa lipa z Proślic

Obwód proślickiej lipy wynosi 797 cm, wysokość drzewa 22 metry, obliczony przez C. Pacyniaka wiek to 482 lata. Status pomnika przyrody uzyskała już w 1961 r.

pomiar obwodu proślickiej lipypomiar obwodu lipy w ProślicachPaweł Lenart przy proślickiej lipiepień pomnikowej lipy z Proślic

Stan zdrowotny pomnikowej lipy tylko z pozoru przedstawia się zadowalająco. Od strony pola pień rozcina rozległa dziupla.

Proślice - podłużna dziupla na pomnikowej lipiedziupla w proślickiej lipie

Pomnikowa lipa z Proślic została właściwie oznakowana. Na jej pniu wiszą dwie tabliczki z napisem „Pomnik Przyrody”. Pomiędzy nimi, w miejscu rozgałęzienia ogromnych konarów, zadomowił się krzew czarnego bzu.

Proślice - tabliczki na pomnikowej lipie

Piękna i stara lipa drobnolistna o statusie pomnika przyrody rośnie w sąsiednich Jakubowicach, więcej o niej w następnym artykule.

Dodaj komentarz